Haber-iş Sendikası Başkanı Solak: Kıdem Tazminatının Kaldırılması Gündeme Gelmemeli

Türk-İş'e bağlı Haber İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle basın açıklaması yaptı.

53603
Daha Fazla Göster

Türk-İş’e bağlı Haber İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada son günlerde tartışılan konuların başında gelen Kıdem Tazminatı’na değinen Solak, “Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir haktır” dedi.

Türk-İş’e bağlı Haber İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle basın açıklaması yaparken Kıdem Tazminatı’na ilişkin, “Tüm dünyada çalışanlar tarafından “Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanan 1 Mayıs’ın, kargaşadan, kaygıdan ve endişelerden uzak, toplumsal huzur ve barışa katkı sağlaması dileğiyle, tüm çalışanların ve üyelerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutluyorum. Bugün tüm dünyada emekçiler, emeğin uğradığı haksızlığa karşı mücadele veriyor. Ülkemizde işçiler, ekmek, barış, özgürlük istiyor. Kiralık İşçiliğe, Esnek Çalışmaya, Taşeronlaştırmaya, Sendikasızlaştırmaya ve Kölelik Düzenine karşı sesimizi duyurmak için 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde alanlarda olacağız. 1 Mayıs işçilerin ekonomik, sosyal ve demokratik taleplerinin seslendirildiği gündür. 1 Mayıs, dini, dili, ırkı ne olursa olsun ayrımsız tüm çalışanların birlik mücadele ve dayanışma günüdür. Biz sosyal adalet, eşitlik ve refah istiyoruz. Özgürlükçü, eşitlikçi sivil demokratik bir anayasa ve yasalar istiyoruz” dedi.

“Vergi azdan az, çoktan çok alınmalı”

“Tüm çalışanlar için insan onuruna yaraşır yaşama koşulları ve sendikal haklar istiyoruz” diyen Solak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkesin barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir ülke istiyoruz. Türkiye’de gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücretli çalışanlar oluşturmaktadır. Gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisini ücretli çalışanlar ödemektedir. Çalışanlar Ocak ayında aldıkları ücreti vergi diliminin yükselmesi nedeniyle Aralık ayında alamamaktadırlar. Vergi adaleti “Az kazanandan az, çok kazanandan çok” vergi alınarak sağlanmalıdır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir.

Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır. Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir haktır. Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir. Taşeron uygulamasının kaldırılmasını ve sendikal örgütlenmenin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. İşsizlikle etkin mücadele edilmesini ve eşit işe, eşit ücret istiyoruz. Türkiye Haber-İş Sendikası olarak ülkemizde eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam şartlarının sağlanması dileğiyle, tüm çalışanların, teşkilatımızın ve üyelerimizin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Haber-iş Sendikası Başkanı Solak: Kıdem Tazminatının Kaldırılması Gündeme Gelmemeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!