Haber Spikeri Nasıl Olunur?

Haber spikeri mesleği özellikle kendi alanında herhangi bir üniversitede bölümü bulunmamaktadır.

Haber Spikeri Nasıl Olunur?
Haber Spikeri Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster

Haber spikeri bölümünün bulunduğu yerlerde de özellikle eğitim alabilmek için altyapı açısından mesleki hazırlanmak isteyen adaylar Radyo – Televizyon bölümünü ya da Basın – Yayın bölümünü üniversitelerde görmeleri gerekmektedir.

Bu bölümleri bitiren adaylar spikerlik meslekleri ile ilgili konularda temel oluşturmuş olacaklardır. Ancak bu meslek sadece eğitimi almayla tamam denilen bir meslek değildir. Bu durumda da sadece temel bilgi gerekmez kişide bulunan nitelikler olması gerekir. Nitelikler arasında en önemli özellik öncelik olarak ses tonudur. Sonra Türkçe kullanımı gelir. Diğer nitelikler ise diksiyon ve prezantabl bir görüntü sahibi olmak ve meslekte yükselmeye neden olur.

Bunlarla birlikte kanallara sonrası için kanallara başvuru yapmaya başlanabilir. Başvurular sonrasında spikerlik yetenekleri ile değerlendirme yapılır. Bu başvurularda da dikkate alınan kişide ekrandan hızlı okuma ve bunu anlayıp anlatabilmeye de oldukça önemlidir. Ekrandan hızlı veri okuma ve bunu anlatabilme. Spiker için en önemli şey anlatımda diksiyonu düzgün şekilde hitap etmek ve ses kullanım tekniklerini de ustaca kullanabilmeyi bilmektir.

Bu huşularda kendini kanıtlayan aday Türkiye’de birçok kanalda haber spikeri ya da başka bir alanda spiker olabilir. Spikerlik bölümünün kendi içerisinde de başka alanlar vardır.

Haber muhabirliği, haber spikerliği ya da spor spikerliği gibi farklı alanlar bulunur ve kişi bu alanlara yönelerek kendini ilerletebilir. Ancak yeniden belirtilmesi gereken şey burada bu alanların tamamında uzmanlaşmış olma gerekliliğidir.

Spikerler için sayılan niteliklerin arasında sayılamayacak kadar farklı türden seçenekler bulunur. Öncelik olarak görünüşleri düzgün ve kusursuz dil bilgisine sahip haber spikerliği için Türkiye’de bu alana olan talepte artış yaşanmaya başlanmıştır. Bu sayede artan talebe göre de üniversitelerin kontenjanlarında net bir artış yaşanmasına sebep oldu.

Haber Spikeri Olmak için Şartlar Nelerdir?

Haber Spikeri Olmak için Şartlar Nelerdir?
Haber Spikeri Olmak için Şartlar Nelerdir?

Haber spikerlerinde televizyonlar öncelik olarak önem verilen nitelikler arasında prezantabl ismi verilen seçenekte daha çok dururlar. Bu yüzden spiker olacak kişide hem görüntü hem de konuşma gerçekten önemli ve etkili bir faktör olmuştur. İleride daha öncü kanallarda spikerlik yapmak isteyen kişilerde de bu kanal büyüklüğü ile doğru orantılı olarak artış yaşar.

Bir anlamda çok farklı seçenekler üstlenen bu meslekte şartlar da çok karmaşık bir yapıdadır. Bu konuda önemli olan bazı şartlar ise şunlardır:

 • Üniversitelerin basın – yayın, radyo ve televizyon gibi ilgili bölümlerinden mezun olmak,
 • Türkçe dil bilgisi ve anlatımda kaliteli ve üst seviyelerde olmak,
 • Görüntü olarak prezantabl olmak ve bakımlı olduğunu dışarıya da yansıtmak,
 • Gündemi sürekli olarak takip ederek konularda güncel kalmak,
 • Özellikle çalışılabilecek ya da güncel kalabilmek için yabancı dil bilmek,
 • Diksiyon teknikleri sayesinde izleyiciyi ya da dinleyici kesimi sıkmamak,
 • Ses tonu anlamında fark yaratan kişiler arasında yer almak,
 • Diksiyon tekniklerinde kendini geliştirebilmek.

Spiker Ne Kadar Maaş Alır?

Spiker Ne Kadar Maaş Alır?
Spiker Ne Kadar Maaş Alır?

Fiyatlar genel anlamda her meslekte olduğu gibi kanalda ya da kuruma göre farklılık gösterir. Alınan görevlerle de değişiklik gösteren bu maaş miktarları maç spikeri, haber spikeri ve spor program sunuculuğu gibi alanlarda farklıdır. Mesleki alanların şartlarının zorluluğu ve dereceleri ile ilişkilendirilmektedir.

 • Haber Spikeri Maaşı: 15.000 TL Taban Fiyat (Aylık)
 • Maç Spikeri: 24.000 TL Taban Fiyat (Aylık)
 • Spor Program Sunuculuğu: 35.000 TL Taban Fiyat (Aylık)

Gazeteci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Haber Spikeri Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!