1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Haberlerimiz Sonrasında Ücretli Öğretmen Maaşları Artıyor
Haberlerimiz Sonrasında Ücretli Öğretmen Maaşları Artıyor

Haberlerimiz Sonrasında Ücretli Öğretmen Maaşları Artıyor

My Memur olarak büyük bir başarıya daha imza attığımızın haklı gururunu yaşıyoruz. Gündemden düşürmediğimiz ücretli öğretmenlerin maaşlarına dair haberlerimizin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan artış yapılacağını söyledi. Fakat diğer sorunlar sürüyor!

A+A-

Ücretli öğretmenlerin gerek özlük gerekse mali haklarına dair defalarca haber yapmış ve tüm sorunları ele almıştık. Bunlardan belki de en önemlilerinden biri olan mali haklar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gelen açıklama geçici istihdam edilen ücretli öğretmenleri sevindirdi.

Ücretli öğretmen maaşları artacak! Bilindiği üzere ücretli öğretmenler MEB’de 2 yıllık önlisans ve lisans mezunu veya üniversite 3. ve 4. Sınıf öğrencileri arasından başvuru sonucu alınmaktadır. Eğitim öğretim yılının başında İl veya ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından sadece ders saati karşılığında ücret verilmektedir.

Saat ücreti itibarıyla da haftalık 30 saat ek ders alan bir ücretli öğretmenin maaşı asgari ücretinde altında olmaktadır. Ayrıca Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alsalar dahi ek ders ücreti kadrolu veya sözleşmeli öğretmen gibi % 100 artırımlı olmamakta, normal ek ders olarak hesaplanmaktadır

Tabi DYK’da görev alabilmek de bir ücretli öğretmen için büyük şanstır! Çünkü görevlendirmeler kadrolu veya sözleşmeli öğretmenler arasından yapılmaktadır. Kadrolu veya sözleşmeli öğretmen yoksa ancak ücretli öğretmen görev alabilmektedir.

MEB, her yıl 100 bine yakın öğretmen ihtiyacını geçici bir istihdam şekli olan ve 657 DMK’da geçmeyen bir sistemle sağlamaktadır. Gerek sendikalar gerekse atama bekleyen 450 bin öğretmen ücretli öğretmenlik yerine kalıcı istihdam talep etmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlik gerek üniversite mezunu önlisans ve lisans mezunları  veya üniversite 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri için kalıcı çözüm değil, geçici bir iş kaynağıdır. Öğretmenlik mesleğine yakışmayan bu sistemin sadece maaş artışı ile düzenlenmesi ne kadar eğitim öğretime fayda sağlayacaktır!

Söylediğimiz gibi geçici bir istihdamla ancak geçici ve sağlıksız çözümler üretilir. Umarız Şubat ayında yapılacak 20 bin + 5 bin atamanın çok daha fazla arttırılacak bu ihtiyaç geçici değil kalıcı çözümlenir.

MEB, Asgari Ücretin Altında Öğretmen Çalıştırıyor haberimiz için TIKLAYINIZ. MEB, 2018 Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları Asgari Ücrete Yetişemedi haberimiz için TIKLAYINIZ. Ücretli öğretmenlik ile ilgili tüm haberlerimiz için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.