1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

A+A-

22 temmuz 2014 Salı günü Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik,

Resmî Gazete’de yayımlanan Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki (r) bendi eklenmiştir.

“r) Merkezi yabancı dil sınavı: ÖSYM tarafından yapılan merkezi yabancı dil sınavını,”

22 Temmuz 2014  SALI

Resmî Gazete

Sayı : 29068

YÖNETMELİK

Hacettepe Üniversitesinden:

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE

SINAV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 28/6/2013 tarihli ve 28691 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki (r) bendi eklenmiştir.

“r) Merkezi yabancı dil sınavı: ÖSYM tarafından yapılan merkezi yabancı dil sınavını,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(5) Eğitim ve öğretim yarıyıl esasına göre, güz ve bahar dönemi olarak düzenlenir. Yaz okulu döneminde de dersler açılabilir. Bunların süresi ve şekli, enstitü kurulunun önerisi üzerine Senato tarafından karara bağlanır.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 8 – (1) Enstitülerde öğretim dili Türkçedir. Ancak, ilgili anabilim/anasanat dalı kurulunun önerisi, enstitü kurulunun teklifi ve Senatonun kararı ile yabancı dilde programlar açılabilir. Tezin/sanat çalışmasının dili program dilidir, ancak enstitü yönetim kurulu kararı ile farklı bir dilde tez/sanat çalışması yapılabilir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, beşinci fıkrası ise yürürlükten kaldırılmıştır.

“c) Merkezi yabancı dil sınavından ya da ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından eşdeğerliliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından ilgili programın giriş koşullarında belirtilen yabancı dil asgari taban puanına sahip olmak.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (d) bendi ise yürürlükten kaldırılmıştır.

“a) İlgili anabilim/anasanat dalı başkanlığınca ya da anabilim/anasanat dalına ilişkin esaslarda belirlenen ve enstitü yönetim kurulunca onaylanan bir bilim ya da sanat dalında lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına; hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veteriner fakülteleri diplomasına veya ilgili mevzuata göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmak.”

“c) Merkezi yabancı dil sınavından ilgili programın giriş koşullarında 55 puandan az olmamak koşuluyla belirlenen yabancı dil asgari taban puanına veya ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından eşdeğerliliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili puana sahip olmak.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiştir.

“Kredi transferi ve ders alımı”

“(2) Yüksek lisans programlarında kayıtlı öğrenciler doktora/sanatta yeterlik, doktora/sanatta yeterlik programında kayıtlı öğrenciler ise yüksek lisans programları derslerinden seçebilir. Bu kapsamda alınacak derslerin sayısı veya toplam kredisi ilgili enstitü kurulu tarafından belirlenir.”

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Tez/sanat çalışması önerisi ikinci yarıyılın başından itibaren verilebilir.”

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici 2 nci madde eklenmiştir.

“GEÇİÇİ MADDE 2 – Bu Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde aranan tezli yüksek lisans diplomasına sahip olma koşulu;  6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olanlara uygulanmaz.”

MADDE 9 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 10 – Bu Yönetmelik hükümlerini Hacettepe Üniversitesi Rektörü yürütür.

 

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

28/6/2013

28691

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

2/12/2013

28839

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.