Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır mı?

İş Kanunu’nda yer alan bazı hükümlere göre bir çalışanın çalışmış olduğu iş yerinde en az 1 yıl çalıştıktan sonra 14 günlük yıllık ücretli izin hakkı kazanmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

66086
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanundaki bu hak her yeni çalışma yılı için yenilenip ve şartlara uygun bir şekilde düzenlenmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir, yıllık ücretli izin hakkı, işçilerin dinlenmelerini sağlama amacı ile ilgili olarak, Anayasa ile kabul edilmiş olan ve düzenlenmesi kanuna bırakılmış olan çalışanın temel bir hakkıdır. Yıllık ücretli izin hakkı çalışan kişiye bağlı temel haklardandır. İşçinin bu hakkından vazgeçmek istemesi veya bir başkasına vermesi kesinlikle mümkün değildir.

Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır mı?

Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır mı?
Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır mı?

İş Kanunu’nun kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmakta olan işçilerin yıllık ücretli izin hakkından yararlanabilmeleri için aynı iş yerinde en az bir yıl çalışmış olmaları gerekmektedir. Çalışan işyerinde tamamlamış olduğu her bir yıllık çalışma süresine karşılık olarak yıllık ücretli izne hak kazanmış olur. Çalışanın gelecek izin hakkı için geçmesi gereken bir yıllık çalışma süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak bir sonraki yıla doğru hesaplama yapılır.

Yasaya göre 1 ile 5 sene (5. sene dahil) arasında olan bir süreyi hali hazırda çalışmakta olduğu iş yerinde geçirmiş olan çalışanların 14 gün, 6-14 (14. yıl dahil) arasında çalışan personellerin 20 gün, 15 yıl ve üzerinde bir süre boyunca çalıştığı iş yerine aktif olarak hizmet vermiş personellerin ise 26 günlük yıllık izin hakkı bulunmaktadır. İş Kanunu, yıllık izin kullanımı ile ilgili tüm ayrıntıları düzenlemiş bulunmaktadır. Bu yasaya göre hafta sonlarının yıllık izinden sayılır mı sorusunun cevabı da İş Kanunu’nda bulunmaktadır.

Yıllık izinler için hesaplama yapılırken resmi tatil olarak sayılan ulusal bayramlar ve dini bayramlar gibi günler izin süresine dahil edilmezler. Ancak burada kafa karışıklığı yaratabilecek bir soru bulunmaktadır. O soruda hafta sonlarının izin süresine dahil edilip edilmediği sorusudur.

Cumartesi Günleri Yıllık İzinden Sayılır mı?

Cumartesi Günleri Yıllık İzinden Sayılır mı?

Uygulanan yasada hafta tatili Pazar günü olarak belirlenmiştir. Bu nedenden dolayı bir çalışanın yıllık izin süresine dair hesaplama yapılırken o çalışanın cumartesi günleri çalışıp çalışmadığına bakılmaz. Söz konusu olan çalışan personel için cumartesi günleri tatil olsa dahi cumartesi günü hesaplamaya dahil edilmektedir. Bu durumu şöyle bir örnekle açıklamak gerekirse:

Diyelim ki cumartesi günleri çalışmıyorsunuz ve 14 günlük bir yıllık izin hakkınız bulunmakta. Bu kazanmış olduğunuz izin hakkınızı 10+4 şeklinde kullanmak istiyorsanız. Bu izin süresi hafta başı olan pazartesi günü başlayacak olsun. Bu nedenle yıllık izninizin süresi bir sonraki haftanın Perşembe gününde son bulur. Eğer ki 14 gün olan yıllık izninizi tek seferde kullanmak istiyorsanız izin hakkınız 3. Haftanın Salı günü sona bulur, Çarşamba günü işinizin başına geçersiniz.

Sosyal Denge Tazminatı Nedir? Kimler Alabilir?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!