1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Hak-İş: Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Çözüm Üretilmelidir
Hak-İş: Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Çözüm Üretilmelidir

Hak-İş: Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Çözüm Üretilmelidir

Hak-İş Genel Kurulunda EYT’de gündeme alındı. Emeklilikte yaşa takılanlar için çözüm üretilmesi ele alındı. İşte EYT’ye dair detaylar.

A+A-

HAK-İŞ 14. olağan genel kurulu toplandı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT için de önemli açıklamalarda bulunuldu. Son günlerde Türkiye ekonomisi üzerine bazı oyunlar oynandığına dikkat çeken Arslan, “Bu oyunları Türkiye’yi yeniden IMF kapılarına götürme çabası olarak görüyoruz. IMF’nin yeniden Türkiye’ye gelmesini asla kabul etmiyoruz açıklamasında bulunuldu.

PRİM GÜN SAYISI DOLMUŞ, YAŞTAN DOLAYI EMEKLİ OLAMAYANLAR İÇİN ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin IMF ile çalışmama konusundaki kararlılığını buradan bir kez daha tebrik ediyor ve destekliyoruz. IMF politikalarının ortaya çıkardığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu bugün çalışma hayatının önemli sorun alanlarından birini oluşturmaktadır. HAK-İŞ olarak, prim ödeme gün sayısını doldurmuş, ancak yaş nedeniyle emekli olamayanlardan, özellikle işten çıkarılan, çalışma gücünü kaybetmiş ya da sektörde iş bulamayanlar için çözüm üretilmesi gerektiğine inanıldığı belirtildi.

Öte yandan AB müzakere sürecini önendiği açıklamasında bulundu: HAK-İŞ olarak, AB sürecini son derece önemsendiği belirten Arslan, AB müzakere sürecinde yaşanan tıkanmanın bir an önce aşılmasını, sürecin, amacına uygun olarak sorunları çözen bir anlayışla sürdürülmesini talep etti.

Arslan, AB’nin ekonomik ve sosyal değerlerin bizim milletimizin ve işçilerimizin de hak ettiği değerler olduğuna inanıyoruz. Bu konuda da hükümeti bütün alanlarda HAK-İŞ olarak desteklemeye bundan sonra da devam edileceğini belirtti. AB’nin Türkiye’nin tam üyeliğine ilişkin tutarsızlığı, Kıbrıs konusunda tutumlarına rağmen şunu da hatırlatmak istiyor, Bir tek Avrupa yok açıklamasında bulundu.

Arslan, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin tam üyeliğine ilişkin tutarsızlığı ile Kıbrıs konusundaki yanlı tutumunun ise endişe verici olduğunu belirtti.

Ayrıca Kıdem tazminatına da değinildi: Bütün Çalışanların Kıdem Tazminatına Kavuşacağı Güçlü Bir Model İstiyoruz açıklamasında bulunuldu.

Arslan, kıdem tazminatı tartışmalarına değinerek, “Kıdem tazminatının kaldırılması, yok edilmesi, düşürülmesi gibi bir yaklaşımı asla kabul edemeyiz. Kıdem tazminatında kazanılmış haklardan geriye gidişe neden olmayacak ve istisnasız bütün çalışanların kıdem tazminatına kavuşacağı güçlü bir model istiyoruz. Yüzbinlerce özel sektör işçisi kıdem tazminatı alamıyor. Bu konudaki sorunlar giderilsin, bütün çalışanlar kıdem tazminatı alabilsin. Kazanılmış haklardan geriye gitmeyen yeni bir model istiyoruz. Bunlara artı bir model getiremeyenler şunu diyorlar: Kıdem tazminatı modeline dokunmayın. Mazlumların, mağdurların en kötü şartlarda çalışıp, üç kuruş ekmek parası için alın teri akıtanların haklarını savunmayacak mıyız? Dolayısıyla siz eskimiş, işe yaramayan sadece kamu işçilerinin kıdem tazminatı sistemine karşı sessiz kalırsanız, vebal altında kalırsınız. Herkesin bu konuyu anlamasını istiyoruz” dedi.

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler