Kamu Görevlisine Hakaret Suçu Nedir? Neleri Kapsar?

Kişilerin bireysel varlığına karşı yapılan her çeşit şeref ve saygınlık zedeleyici hareket hakaret suçudur. Peki hakaret suçu neleri kapsar? Cezası nedir?

76339
Daha Fazla Göster

Kişileri küçük düşürücü söylem ve davranışlar  hakaret suçu olarak adlandırılmaktadır. Direkt olarak kişilere karşı gerçekleştirilebileceği gibi, aynı zamanda kişinin gıyabında da gerçekleştirilebilmektedir. Suçun, kişinin gıyabında gerçekleşmesi durumunda, Türk Ceza Kanunu incelendiğinde, bu suçun niteliğindeki söz veya davranışların, en az 3 kişi tarafından da bilinecek şekilde gerçekleştirilmesi şartı bulunmaktadır. Bu durumun kesinleştirilmemesi halinde, gerçekleştirilen eylem suç olarak sayılmamaktadır.

Nitelikli Hakaret Suçu

Nitelikli Hakaret Suçu
Nitelikli Hakaret Suçu

Bu suçun kamu personeli olarak devlet kurum ve kuruluşlarında görev yapan kişilere işlenmesi durumunda, farklı yaptırımlar uygulanabilmektedir. Kişinin memur olması ve hakaret içeren eylem veya sözlere mesleği gereği maruz kalması, kişinin mensup olduğu dine hakaret edilmesi, özgürlüğünü kullanma şekline hakaret edilmesi gibi durumlar, suçu nitelikli hale getirmektedir.

Hakaret Suçunun Cezası Nedir?

1 Yıldan 2 Yıla Kadar Hapis Cezası
1 Yıldan 2 Yıla Kadar Hapis Cezası

Cezasının belirlenmesi, suçun basit hakaret suçu veya nitelikli hakaret suçu olmasına göre değişiklik göstermektedir. Suçun basit bir şekilde işlenmesi durumu,  kamu personeli olmayan birine karşı işlenmesidir. Bu durumdan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemi ile kişi yargılanır. Suçun memur olarak görev yapan bir kamu personeline karşı işlenmesi durumunda ise suçu nitelikli hale getirmektedir. Bu durumdan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.

Kişileri küçük düşürücü söylem ve davranışlar
Kişileri küçük düşürücü söylem ve davranışlar

Ayrıca suçun herhangi bir sağlık personeline karşı gerçekleştirilmiş olması, suçun cezasını yarı oranda arttırmaktadır. Kesinleştirilen hapis cezasının ise ertelenmesi mümkün değildir. Basit olarak kabul edilen suçta verilen hapis cezası para cezasına dönüştürülebilmektedir.

Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine bu suçta ise, zincirleme suç işlenmiş olmaktadır. Bu kişilere mesleklerinden dolayı edilen hakaret neticesinde verilen ceza miktarı, 1/4’ten 3/4’e kadar arttırılabilmektedir. Bilirkişi heyeti veya mahkeme heyetine karşı gerçekleştirilen bu suçda, verilecek ceza nitelikli hakaret cezasının arttırılmış şeklinde olacaktır.

Kamu Görevlisine Hakaret Suçundan Mahkum Olanın Memurluğu Sona Erdirilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamu Görevlisine Hakaret Suçu Nedir? Neleri Kapsar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!