1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Hakim ve Savcıların Özlük Hakları İyileştiriliyor. 1155 TL Seyyanen Zam Yolda
Hakim ve Savcıların Özlük Hakları İyileştiriliyor. 1155 TL Seyyanen Zam Yolda

Hakim ve Savcıların Özlük Hakları İyileştiriliyor. 1155 TL Seyyanen Zam Yolda

Hakim ve Savcıların Özlük Haklarında düzenleme yapılıyor. 1155 TL Seyyanen Zam, Af, Asliye Ceza mahkemelerindeki duruşmalara çıkmama gibi onlarca düzenleme yolda.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ankara Hakimevi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek Hakim ve Savcıların özlük haklarında iyileştirmeler yapılacağını belirtti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada bir yasa taslağı hazırladıklarını ve hazırlanan yasa taslağının Hakim ve Savcıların özlük hakları ile ilgili düzenlemeler içerdiğini belirtti. Taslağın parlamentoya sunulacağını belirten Bozdağ Ekim ayının sonlarına doğru genel Kurul görüşmelerinin tamamlanabileceğini belirtti.

Peki hakim ve savcıları ilgilendiren bu taslakta neler yer alıyor?

Hazırlanan yasa taslağında hakim ve savcıların maaşlarında iyileştirme söz konusu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamasında İlk derece mahkemelerinde görev yapan hakim ve savcılar ile Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarında seyyanen zam verileceğini belirtti.

Hakim ve savcılara bu kapsamda 1155 TL seyyanen zam uygulanacak. Zam ile birlikte görev yeni başlayan 3 bin 986 lira maaş alan Hakim ve savcıların maaşı 5 bin 141 TL olacak. Üstelik tek sürpriz zam ile alakalıda olmadı. Adalet bakanı Bekir Bozdağ; "14 Şubat 2005 tarihi ile 01 Eylül 2013 tarihleri arasında işlenen eylemler sebebiyle uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları için af getirilmekte. Derece yükselmesinin durdurulması ve yer değiştirme için de HSYK Genel Kuruluna kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde yeni bir başvuru imkanı tanınmaktadır" dedi.

Hakim ve savcılara verilen bazı disiplin cezaları içi af, bazıları için yeniden inceleme imkanı getirileceğini anlatan Bozdağ, "14 Şubat 2005 tarihi ile 01 Eylül 2013 tarihleri arasında işlenen eylemler sebebiyle uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları için af getirilmekte. Derece yükselmesinin durdurulması ve yer değiştirme için de HSYK Genel Kuruluna kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde yeni bir başvuru imkanı tanınmaktadır" diye konuştu.

Savcıların Asliye Ceza mahkemelerindeki duruşmalara çıkmaması ile ilgilide bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Konu ile alakalı talepler olduğunu, cumhuriyet savcılarının soruşturmaları daha etkin yürütmesi ve istinaf mahkemelerine kaynak sağlanabilmesi amacıyla Asliye Ceza mahkemelerindeki duruşmalara çıkmaması gibi bir çalışmada yürüttüklerini belirtti.

Hazırlanan tasarı ile idari yargıda görev yapan hakim ve savcılar ile Danıştay üyelerinden hukuk fakültesi mezunu olmayanlara sınavsız olarak hukuk fakültelerine kayıt yaptırmanın yolu açılacak. Daha Önce İdari olarak imkan sağlanırken tasarı ile Hakim ve savcıların uygun şartlarda silah satın alabilmelerinin de önü kanuni olarak açılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.