Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılması Meclise sunuldu

Meclise sunulan düzenleme ile Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılıp ilçe statüsüne getirilecek. Hakkari ve Şırnak'ın isimleri değişecek. Cizre ve Yüksekova ilçeleri il olacak.

23340
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde 2 ilin isimlerinin değiştirilip, il olmaktan çıkarılıp ilçe statüsüne getirilmesi için Meclise yasa tasarısı sunuldu. Meclise gönderilen yasa tasarısı ile Hakkari ve Şırnak şehirlerinin il olmaktan çıkarılacağı bilgisi edinildi. Yapılacak olan değişiklik ile Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak, Cizre ve Yüksekova ise il olacak.

Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılıp ilçe statüsüne getirilecek ve bu illerin isimleri değiştirilecek. Hakkari’nin eski adı Kürtçe Colemêrg’den gelen Çölemerik’ti. Hakkari yeni düzenleme Meclis’ten geçer ise Hakkari yine eski adını alarak Çölemerik olacak. Yine il haline getirilen Şırnak’ın eski adı da Nuh’un şehri anlamına gelen Şehr-i Nûh’tu. Şırnak ilinin adı da değişerek Nuh olacak.

Hakkari’nin adı Çölemerik, Şırnak’ın ismi ise Nuh olarak değiştirilecek. Cizre ve Yüksekova ilçeleri ise il statüsüne getirilecek. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgedeki operasyonlar sırasında büyük yıkıma uğrayan Cizre ve Yüksekova’da kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılacağını ve bu ilçelerin il yapılması gerektiğini dile getirmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!