1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Halk Eğitim Merkezi Kurslarında Görevlendirmeler Adil Yapılması Talep Edildi
Halk Eğitim Merkezi Kurslarında Görevlendirmeler Adil Yapılması Talep Edildi

Halk Eğitim Merkezi Kurslarında Görevlendirmeler Adil Yapılması Talep Edildi

Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, Halk Eğitim Merkezi kurslarında öğretmen görevlendirmelerinin yönetmeliğe uygun ve adil yapılmasını talep etti. HEM kurslarındaki talepler ve detaylara My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

11 Nisan 2018 Tarih ve 30388 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği” hatırlatılarak bu yönetmelikte HEM’lerdeki kurslarda görevlendirmelerin nasıl yapılması gerektiği AES tarafından dile getirildi. 

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinde Ders ücreti karşılığı görevlendirme başlığı altında 26. Maddesinde sıralama şu şekildedir:

Kurs açılacak alanda, kurumda ve kurumun bulunduğu eğitim bölgesinde yeterli sayıda öğretmen ve kadrolu usta öğretici bulunmaması durumunda ihtiyaç, ders ücreti karşılığı görev yapacak istekliler arasından karşılanır.

İhtiyaç hâlinde ders ücreti karşılığı görevlendirmeler, resmî kurumlardan veya ilan yoluyla yapılır. (3) Ders ücreti karşılığı görevlendirmeler, aşağıda belirtilen öncelik sırasına göre yapılır:

a) Örgün eğitim ve hayat boyu öğrenme kurumlarındaki öğretmenler ve kadrolu usta öğreticiler.

b) Emekli öğretmenler.

c) Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi ile öğretim görevlileri.

ç) Resmî kurumlarda çalışanlardan ihtiyaç duyulan alanda lisans mezunu kişiler.

Üçüncü fıkrada sayılanlardan görevlendirme yapılamaması durumunda ilan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmesi yapılır." Yazmaktadır açıklaması Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından dile getirildi.

Ayrıca Sendikaya ulaşan şikayetlerden anlaşıldığı üzere; sertifikayı verebilecek eğitimci yeterlilikleri arasında; alanında uzman veya sertifika dersleri arasında o dersin öğreticisi gibi yeterliliklere bakılması gerekirken, sertifika alanı ile ilgisi yetersiz eğitimcilere görev verildiği belirlenmiştir.

Örneğin; Tesisat teknolojisi ve iklimlendirme öğretmeni kaloriferci kursu sertifikası için geçerli ve verebileceği dersler arasında kursa uygun dersler bulunmasından dolayı öncelikli olması gerekirken, makine veya elektrik öğretmenlerine verilebilmektedir.

Halk Eğitim Merkezlerinde ders ücreti karşılığında görevlendirmeler yapılırken görevlendirme sırasına ve sertifikanın içeriğine uygun öğretici yeterliliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili Halk Eğitim Merkezlerinin uyarılması hakkaniyet açısından önem taşımaktadır denildi.

Resmi talep yazısı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler