1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Halk Eğitim Merkezlerindeki Usta Öğreticilerin Sorunlarını Masaya Yatırıyoruz
Halk Eğitim Merkezlerindeki Usta Öğreticilerin Sorunlarını Masaya Yatırıyoruz

Halk Eğitim Merkezlerindeki Usta Öğreticilerin Sorunlarını Masaya Yatırıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Halk Eğitim Merkezinde Çalışan Usta Öğreticilerin Sorunlarını Gündeme Getiriyoruz

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Halk Eğitim Merkezinde çalışan USTA ÖĞRETİCİLERİN sorunlarını gündeme getiriyoruz.

Türkiye Usta Öğreticileri Birliği, MEB’e bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan kadrosuz usta öğreticilere kadro verilmesi için birçok eyleme imza attı. Çünkü yıllarını HEM’lere veren bu kişiler 20 yıldır çalışmasına rağmen emeğinin, alın terinin karşılığını alamadığını dile getiriyorlardı.

Kadrosuz usta öğreticilerin;

- iş güvencelerinin,
- kıdem tazminatı haklarının,
- sosyal güvenceleri eksik,
- çok düşük ücretlerle çalıştırılıyorlar,
- ücretli izin hakkından yoksun çalışmaktadır
-doğum, hastalık ve ölümlerde ücretli izin kullanamamaktadırlar -- Kadrosuz usta öğreticilerin sigortaları 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen, ücretleri 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır. Tüm tatillerde ücret alamadıklarından mağdur olmaktadırlar. Mevsimlik işçi gibi çalıştırılmaları hem de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurumda çok yanlıştır. 
- k
aderlerinin de amirlerinin iki dudağı arasında olduğunu unutmamak gerekir.

Kadrosuz usta öğreticilerin adeta kölelik anlayışı ile çalıştırılıyor, MEB’e bağlı çalışan usta öğreticilerin tek isteklerinin kadroya geçmek. Yetkililerin dershanelerin kapatılmasının ardından dershane öğretmenlerinin bir kısmının Halk Eğitim Merkezlerine kadrolu olarak alınacağına dair açıklamalar sürekli yapılmakta.

Diyanet’te çalışan usta öğreticilere verilen kadronun kendilerine de verilmesini istiyorlar. Diğer kurumlarda yapılan benzer uygulamalar tüm Devlet Birimlerinde eşit bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Usta öğreticiler, 2010 yılında 4-C’ nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarıldılar ve belirli bir statüleri kalmadı. Bu sebeple kadrosuz usta öğreticiler bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta; yıllarca bu kurumlara hizmet vermelerine rağmen her yıl kurs onayları yenilenmezse işsiz kalmakta, mevsimlik işçi statüsünde köle misali çalışmaya zorlanmaktadırlar.

Şimdiye kadar verilen sözler tutulmadığı gibi şimdi de dershanelerden gelecek kadrolarla tamamen işsiz durumuna düşecek usta öğreticilerin bu haklı çığlıklarını göz ardı etmemek gerekir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum