Hane Halkı Geliri Nasıl Hesaplanır?

Hane halkı geliri, hane halkının toplam gelir ve harcamaları dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Peki hane halkı geliri nasıl hesaplanır? Ne şekilde başvuru yapmak gerekmektedir?

76330
Daha Fazla Göster

Hane halkı geliri, özellikle son zamanlarda sıkça tercih edilen konut projelerinin, ev sahibi olmak isteyen kişilerde merak uyandırması ile yeniden gündeme gelmiştir. Dar gelirli veya memur maaşı ile geçimini sağlayan kişilerin, konut projelerinden ev sahibi olmak istemeleri ile hane halk gelirini hesaplatma işlemi gündeme gelmiştir. Gelir hesaplanırken, aylık ortalama alınarak bir hesaplama gerçekleştirilmektedir. Yıllık ortalama hesaplaması ise ticaret ile uğraşan kişilerin, hane halkı gelirini hesaplarken kullanılmaktadır. Ayrıca bordrolu çalışan kişiler için de başvuru yapılan ayın verilerine göre bu gelir hesaplanmaktadır.

Hane Halkı Gelirinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hane Halkı Gelirinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Hane Halkı Gelirinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bir hanede yaşayan kişilerin toplam gelir ve giderleri baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu verinin elde edilebilmesi için kişilerin net maaşlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Herhangi bir konut projesi için başvuruda bulunulacak ise, başvurunun yapıldığı aya göre hane halk geliri hesaplanmaktadır. Ayrıca hane halkında İŞKUR bünyesinde görev alan bir kamu personeli, memur veya çalışan bulunuyor ise, bu kişinin İŞKUR’da çalıştığına dair belge alması gerekmektedir.

Başvuru aşamasında, kişiler eğer bordrolu çalışıyorlar ise, bu bordrolara bakılmaktadır. Yalnızca başvurulan ayda elde edilen kazanca göre hareket edilmektedir.

Başvuru yapılan kente göre belirlenen sınır miktarı değişmektedir. Gelirin hesaplaması sonucunda, gelir konut projelerine başvuruda belirlenen sınır fiyatlardan fazla ise başvuru kabul edilmemektedir. Bu aşamada kişiler maaş bordroları ile bankaya başvurarak, mevcut başvuru şartlarını sağlıyorlar ise kabul edilmektedir.

Hane Halkı Geliri Hesaplanırken İstenen Belgeler

Hesaplama Yapılırken İstenen Belgeler
Hesaplama Yapılırken İstenen Belgeler

Hesaplamalarında, başvuruda bulunan kişilerden birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerin incelemesi ve değerlendirmesi ile birlikte hane halkı geliri hesaplanmaktadır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Başvuru sahibinin evli olması durumunda kendisinin ve eşinin çalışma durumunu kanıtlayacak olan belgeler,
  • Kişinin velayeti altında çocukları bulunuyor ise ve bu çocuklar içinde çalışan kişiler var ise, çocukların da çalıştığına dair belgeler,
  • Bu belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan, çalışıldığına dair alınan belgeler olabileceği gibi, maaş bordroları veya çeşitli gelir belgeleri de olabilmektedir.
  • Başvuru sahibi, bu kişinin eşi veya çocuklarından çalışmayan kişiler söz konusu ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu kişilerin çalışmadıklarına dair belge alınması gerekmektedir.

Gelir Testine İtiraz Edilir Mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hane Halkı Geliri Nasıl Hesaplanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!