1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SINAVLAR

 4. Hangi Durumlarda Burs Alınmaz?
Hangi Durumlarda Burs Alınmaz?

Hangi Durumlarda Burs Alınmaz?

En yaygın burs, lisans döneminde verilen burstur. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Burs, eğitim süresi içerisinde, ilkokul, ortaokul, lise, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktoraya kadar uzanan süreçte devlet, dernek ve vakıflar ya da bireysel kişiler tarafından öğrencilerin rahat bir eğitim hayatı geçirmeleri için başarı ya da ihtiyacı kıstas alarak verilen yardımdır. En yaygın burs, lisans döneminde verilen burstur.

Türkiye’de burs veren temel yer, devlete ait Kredi ve Yurtlar Kurumu’dur. Bunun dışında birçok dernek ve vakıfta burs vermektedir. Peki, Hangi Durumlarda Burs Alınamaz?, Burs Almak İçin Aranan Şartlar Nedir? işte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Burs Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Burs almak için özellikle dernek ve vakıflar iki özelliğe bakmaktadır. Bunlar biri başarılı olmak ve bir diğeri ise maddi durumu yetersiz olmaktır. Bazı yerler maddi durumu öncelik alırken, bazı yerler ise sadece başarıya göre burs vermektedir. Bununla birlikte öğrenciden birçok belge istenir. Gerekli belgeleri tamamlamayan kişiler, burs hakkından faydalanamazlar. Ayrıca eksik belge yerine sahte ya da onaysız belgeler sunan kişiler, belgeler üzerinde oynama yapan kişiler, burs hakkından yararlanamazlar.

Hangi Durumlarda Burs Alınmaz?

Burs almak için temel olan başarı ya da ihtiyaçtır. Burs almak isteyen kişi, burs almak istediği kurumun belirlediği burs şartlarına göre uygun özellikler taşıyor ise o bursu alabilir. Eğer burs alınacak kurumun, burs şartlarına uygunluk gösterilmiyorsa, kişi burs hakkı elde edemez. Bununla birlikte burs alma hakkı olsa bile, eksik belge sunulması nedeniyle burs hakkı elde edilemeyebilir.

Burs Alma Önünde Engel Olan Nedenler

Başarı bursu almak için maddi duruma bakmadığından, öğrencinin belirlenen başarı oranını tutturuyor olması gerekir. Eğer bu başarı ile alınabilecek burslardan birine düşük başarı ile başvurulursa, burs alınamaz. Eğer maddi olarak ihtiyaç doğrultusunda alınacak burs var ise, maddi durumu yüksek, aile geliri fazla olan kişiler başka öğrenciler arasında geri düşer ve ihtiyaca göre verilen burslardan faydalanamaz.

Başarı Puanı İle Alınabilecek Burslar

Başarı puanının geçerli olduğu burslarda kişinin, YKS puanı ve girdiği üniversitenin başarı sıralaması önemlidir. İyi bir puanla girilen iyi bir üniversite öğrencisi üst sıralarda burs almaya hak kazanırken, düşük puan ile başarı sıralaması geride olan okulların kazanılması burs alınamama önünde bir etkendir. Ara sınıflarda yapılacak burs başvurularında ise başarı puanı transkript ile ölçülür. Öğrencinin bu durumda ilk eğitim yılında başarı göstermesi beklenir. Eğer başarı oranı düşükse öğrenci burs alamaz.

İhtiyaç Durumuna Göre Alınabilecek Burslar

İhtiyaç temelli verilen burslarda amaç öğrencinin maddi gelirinin düşük olmasıdır. Eğer öğrencinin maddi durumu yüksek ise ihtiyaca göre burs alması mümkün değildir.

Burs Verilirken Genel Olarak İstenilen Belgeler

Aşağıda yer alan belgeler, genel olarak burs verilirken istenilen belgelerdir. Başvuru yapacağınız yer bunların dışında başka belgelerde isteyebilir. Aşağıda yer alan belgelerden bazılarını da istemeyebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız yerin talimatlarına ve isteklerine göre belge hazırlamanız da faydalı olacaktır. Kurumun isteklerine göre gerekli belgeleri hazırlamayan ve eksik belge sunan kişiler, burs alamazlar.

Burs başvurularından genel olarak istenilen belgeler şöyledir:

 • YKS Sonuç Belgesi
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi
 • Askerlik Durum Belgesi
 • Onaylı Maaş Bordrosu
 • Araç Tescil Belgesi
 • 4A, 4B, 4C Hizmet Döküm Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Tapu Tescil Belgesi

Burs başvurusu yapacak kişiler, eğitim öğretim yıllarının başlangıcında başvuru yapmaz ise burs başvuru tarihlerini kaçırabilir ve burs alamazlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.