Hangi Kurumda kaç kamu personeli ve memurun görevine son verildi

Sağlık Bakanlığında kaç memur görevden alındı.MEB'de kaç memur görevden alındı. MİT'de kaç kamu personeli görevden alındı. Görevden alınan sağlık personeli sayısı kaç gibi soruların detayı haberimizde bulunmaktadır.

23220
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu da çalışan 50 bine üzerinde memur ve personel görevden alındı. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı demokrasiye yapılan hain saldırı sonrasında birçok kamu kuruluşlarında kamu personeli ve memur görevden alınarak haklarında soruşturma başlatıldı.

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) kamu personelleri görevden alındı. Darbe girişimine bağlı 7 bin 899 emniyet personeli (polis memuru, komiser vs.) 614 jandarma, 30 il valisi, 47 kaymakam olmak üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinden toplam 8 bin 777 kamu personelinin görevine son verildi.

MEB; Milli Eğitim Bakanlığı MEB’de 15 bin 200 MEB personeli açığa alınırken, özel okul ve dershanelerde görev yapan 21 Bin öğretmenin lisansı iptal edildi. MEB bünyesinde toplam 36.200 öğretmenin görevine son verilmiş oldu.

YÖK; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversite dekanlarının istifaları istendi. Devlet Üniversitelerinde 1176 dekan, Vakıf Üniversitelerinde ise 401 dekan olmak üzere toplam 1577 dekan istifa edecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı;  ASPB bünyesinde de Paralel Devlet yapılanması kapsamında 393 memur görevden alındı. Çalışan kamu personellerinin farklı unvanlarda olduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı; FETÖ ile alakalı olduğu öne sürülen yaklaşık 492 kişi görevden alındı. PDY kapsamında 3 Müftü, 1 Daire Başkanı ve 1 Başkanlık Müşaviri olmak üzere toplam 492 kişinin yurtdışı, taşra ve merkez teşkilatından açığa alındığı belirtildi.

Maliye Bakanlığı; Maliye Bakanlığı bünyesinde ise bin 500’ün üzerinde memur açığa alındı. Bu sayı Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklandı.

MİT; Milli İstihbarat Teşkilatı MİT’te darbe girişimin yapıldığı akşam hava operasyonuna maruz kalmış ve vatandaşların MİT önünde kendisini siper etmesi ile birlikte darbe girişimi etkisiz hale getirilmişti. MİT’te pasif görevde bulunan 100 personel görevden alındı.

EPDK; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’da da 25 personel FETÖ terör örgütü bağlantıları gerekçesiyle açığa alındı.

Sağlık Bakanlığı; Sağlık Bakanlığı bünyesinde ise görevden almalar devam ediyor. Sağlık bakanlığı bünyesinde şuan için 4800 üzerinde sağlık personelinin görevden alındığı gelen bilgiler arasında bulunuyor.

Bu verdiğimiz bilgilerin itibariyle görevden alınan kamu personeli ve memur sayılarına dair alınan bilgilerdir. FETÖ/PDY kapsamında soruşturmalar devam etmektedir. Bu kapsamda soruşturma tüm kamu kurum ve kuruluşlarına genişletilmesi sayıların artması beklenmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!