1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Hangi Memurlar Sendika İzni Kullanabiliyor?
Hangi Memurlar Sendika İzni Kullanabiliyor?

Hangi Memurlar Sendika İzni Kullanabiliyor?

Kamuda görevli olan memurların hangilerinin ne kadar süre ile sendika izni kullanabileceği, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda belirlenmiştir. Detaylar...

A+A-

Sendikalarda görevli olan ve aynı zamanda memuriyet görevlerine de devam etmekte olan kamuda görev almış olan memurlar, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri tarafından belirlenmiş olan sürelerde sendika izni kullanabilmektedirler.

Ne Kadar İzin Kullanıyorlar?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda belirtildiği üzere kullanılan izin süreleri şu şekilde düzenlenmiştir.

 • İlgili sendika için aranan üye şartlarının taşımaları halinde haftada 1 gün süreyle,
 • İlde bulunan toplam üye sayısı 100 ve daha fazla olan sendikaların il temsilcileri ile ilçede bulunan toplam üye sayısı 50 ve daha fazla olan sendikaların ilçedeki temsilcileri, haftada 4 saat süreyle,
 • İşyerinde bulunan kamu görevlilerini en çok üye kaydetmiş olan sendikanın iş yeri temsilciliğine seçilmiş olanlar (temsilci sayısı işyerindeki kamu görevlisi sayısına göre değişim gösterebilir), haftada 4 saat süreyle sendika izni kullanabilirler.

Kamu Görevlilerinin Sendika İznini Kullanma Zamanı

Sendikaların yönetim kurulu üyeleri ile sendikaların il, ilçe ve işyeri temsilcilerine tanınmış olan günlük/saatlik izin kullanma hakkının, ilgili kamu görevlisi tarafından haftanın hangi gününde ve günün hangi saatlerinde kullanılacağı açık bir şekilde belirlenmemiştir.

Diğer yandan, kamu hizmetlerinin işleyişinde aksamaya vb. durumlara neden olunmaması için, ilgili kamu görevlisinin ne zaman sendika izini kullanabileceği konusunda kurumların belirleme yapması da mümkün olmakla birlikte, bu yönde yapılacak belirlemelerin ise sendikal faaliyetlerin kısıtlanmasına neden olabilecek sonuçlarda ortaya çıkabilir.

Sendika Üyesi Olmanın Memur Maaşlarına Etkisi Nedir?

 • Sendika üyesi olan kamuda görev alan memurlarının maaşından her ay düzen olarak “üyelik ödentisi” adı altında kesinti ve her üç ayda bir de “toplu sözleşme ikramiyesi” ödemesi yapıldığından dolayı, ortalama aylık maaş miktarları sendika üyesi olmayan diğer devlet memurlarına göre farklılık gösterebilir.
 • Maaştan her ay kesilmekte olan üyelik ödentisinin 3 aylık toplam net ücretinin aynı dönem içinde ödenen toplu sözleşme ikramiyesinin net ücretinden az olduğu zamanlarda, sendika üyesi olmuş olan devlet memurunun aylık maaşı, sendika üyesi olmayan memurdan daha fazla olmaktadır.
 • Kamu görevlileri sendikalarına üye olup üyelik ödentisi ödeyen Devlet memurlarına, her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi verilmektedir.
 • Bu ikramiyenin ücreti ise, 750 gösterge sayısı ile aylık katsayısının (içinde bulunan dönemde geçerli olan) çarpımından damga vergisi kesintisi yapılmak şartıyla hesaplanır.
 • Sendika üyesi olmuş olan memurların aylık maaşından, üyesi olmuş oldukları sendikalara ödenmek üzere her ay sendika aidatı veriliyor. Ödenecek aidatın aylık toplam tutarı üyesi olunmuş bulunan ilgili sendikanın tüzüğüyle belirlenir. Bu tutar; 15/1’den aylık almakta olan Devlet memurunun damga vergisine tâbi olan brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) çok olamamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.