Hangi Sertifikalar Daha Önemli?

İş hayatına atılmada sertifikalar adaylar için oldukça yüksek referans görevi görmektedirler. Ancak burada kastedilen sertifikalar etkinlik gibi konferans ya da çalışma sonucunda verilen sertifikalar olmamaktadır.

Hangi Sertifikalar Daha Önemli?
Hangi Sertifikalar Daha Önemli?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sertifikalar tam olarak kişinin alanında uzmanlaşmasına yardım edecek ve uzmanlar tarafından hazırlanarak gelişimi sağlayacak olan belgelerdir. Farkındalık yaratmada rakipler arasında kişiyi daha ön plana atmak için yeterli düzeye sahip olacak kademeye kişiyi çıkartmalıdır. Bu yüzden iş hayatında sertifikaların önemi oldukça büyüktür. Genel olarak sertifika alınan yerler eğitim alımı sonucunda ya da üniversitelerin destek vermeleri sonucunda iş birliği ile uzaktan eğitim sistemi ile de alınabilmektedir.  

Bir Kişide Olması Gereken En Önemli Sertifikalar

Bir Kişide Olması Gereken En Önemli Sertifikalar
Bir Kişide Olması Gereken En Önemli Sertifikalar

Her kişinin mesleki açıdan farklı tercihlerine göre kendisine katması gereken yetkinliklerinin olması gerekmektedir. Buna göre farklı konularda her daim yeni alanların da açılmasıyla eğitimlerin de değişikliklerin görülmesine göre alanları genişlemektedir. Ancak bazı sertifikalar vardır ki gelişen meslek sektörlerinin her alanında kişide bulunması gereken yetkinlikleri kazandırır.

Excel Sertifika Programı

Firmaların ilk olarak önem verdiği sertifikalar arasında yer alan listede ilk sıralarda yer alır. Excel Eğitimi ilk başta temel seviyede eğitim görerek öğrenim sağlayan bir kurs olur. Bir sertifika alırken en az 5 gün bir eğitim süresine tabi tutulmalıdır. Bu süre içerisinde eğitmen de bilgilendirme için elindeki bilgileri daha iyi sunar. Bu yüzden en az 5 günlük eğitim ilk olarak daha verimli bir süre olacaktır.

Excel sertifikası, iş hayatında kişide beklenen ve ilk sırada yer alan sertifikalar arasındadır. Özellikle mülakatlarda bile bilhassa sorulan bu sertifika ofis programları arasında da oldukça kullanılan bir program olmasından dolayı mutlaka excel programı bilinmesi gerekmektedir.

Yabancı Dil Sertifika Programları

Yabancı Dil Sertifika Programları
Yabancı Dil Sertifika Programları

Özgeçmişe bakıldığında bir diğer yetkinlik ise yabancı dil üzerine alınan eğitimlerdir. Öncelik olarak İngilizce dili olarak beklentiye girilir ve bu yetkinliğin yanında artık ekstra bir dil arayışına geçen firmalar da bulunmaktadır. Bu yüzden yabancı dil sertifikaları iletişim ve iş geliştirmede etkin olduğundan önemli sertifikalar arasında yer alır. Bunların yanında, üst düzey kurum ve şirketler tek yabancı dille de yetinmeyerek Almanca, İspanyolca, Arapça ve Fransızca en çok istenen diller arasında olduğundan bu sertifikaların da ekstra olarak alınması kişiyi bütün mülakatlar arasında kişiyi ön plana çıkaracaktır. Ancak özel olarak kişide Türkiye içerisinde en çok aranan sertifika ya da yetkinlik ilk olarak İngilizce olarak belirlenmiştir.

İletişim Becerileri Sertifika Programı

İletişim her şekilde iş hayatında ya da günlük hayatta kullanılmaktadır. yazılı olarak alışık olunmasa da bu sertifika programında yazılı olarak da eğitimi alan kendini yetiştirebileceğinden iş hayatında bu sefer kursiyeri daha çok etkin yapar. İletişim bir kişide yazılı, sözlü ya da sözsüz olarak kişide kurallara uygunluk çerçevesinde geliştirilirken etkin kullanım sağlamak için sertifikaya alınabilir. Böylelikle mesleki alanda iş başvuru süreçlerinde iletişim eğitimleri oldukça katkı sağlar. Bu sertifikanın yanında diğer iletişimle ilgili eğitimler ise;

  • Diksiyon Eğitimi
  • Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi
  • Telefonda Etkili İletişim Eğitimi
  • Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri Eğitimi
  • Kurumsal Yaşam ve İletişim Yönetimi
  • İkna Teknikleri Eğitimi

Liderlik ve Etkili Girişimcilik Sertifikası

Liderlik ve Etkili Girişimcilik Sertifikası
Liderlik ve Etkili Girişimcilik Sertifikası

Şirketlerde başarılı bir iş sürecini yaşamak ve güçlü bir yapıda büyümesini sağlayabilmek için lider kimliğinin bulunması gerekmektedir. Özellikle son zamanlarda da artan teknoloji ile her daim ilerleme kaydeden ve rekabetlerin sürekli zorlu bir sürece girişinin yapıldığı sektörlerde bu yetkinlik mesleki tercihler için her alanda geçerli olmaktadır.

Öncelik olarak iş kurmak için girişim yapan bireylerde şirket yönetimini daha iyi ve sağlam yapabilmesi için bulunması gereken bir sertifikadır. Özel kurumlarda ise işe alım sırasında adaylarda bu yetkinliğin olması girişimci ruh taşıması düşüncesiyle ileri seviyelere yükselmek için faydalı olmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanlığı

İş ararken ya iş başvuru yaparken ya da herhangi bir ürünü alırken ya da satarken network ağı üzerinde gelişim sağlayarak ve içeriğinde oluşan çalışma prensiplerini de öğrenerek kişi gelişen teknolojik sektörde ve farklı çeşitli faktörlerle internetin gücü altında kendisine oldukça yetkinlik kazandırmaktadır. Bu sertifika almada en önemli hedef marka için sağlanan hizmet veya kişinin iletişim dilinde ve söylemler üzerinde strateji gelişimleri içerisinde sayfaların gelişmesini de takip ederek bunların yönetim araçlarının da öğrenilmesi hedeflenmektedir. Bir şirkete girerek sosyal medya uzmanı olarak hizmet verebilir veya bu anlamda kariyer üzerinden katkı sağlayarak fark yaratılabilir.

Bütünleşik Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası

Bütünleşik Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası
Bütünleşik Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası

Yaşanılan yüzyıla göre yorumlama yapıldığında pazarlama kavramı her geçen yüzyılda yenilikler katarak kazanım sağlamış ve gelişim göstermiştir. Şimdilerde de kendini dijital pazarlama olarak sunmuştur. Bu gerçeğe uyarak net olan durum ise şudur ki pazarlama faaliyetleri alanında kapsam iyice büyümüş ve her geçen gün de dijital dünyanın önemi de artmaktadır.

Takibi tüm dijital unsurların birleşiminden meydana çıkan Bütünleşik Dijital Pazarlama birleşim içerisinde tek hedefe yönelik olarak hareket etmeye yöneliktir.

Bütünleşik Dijital Pazarlama ya da diğer bir ifadeyle 360 Derece Dijital Pazarlama hedef alınan müşterilerin doğrultusunda dijital pazarlama alanında kullanılan tüm unsurlar içerisinde bir arada getirme işlemleri ile eş zamanlı olarak süreç başlatılmasını ifade eder. Bu süreç oldukça yüksek etkileşim oluşturacak ve ciddi anlamda geri dönüşlere sebebiyet vereceğinden kişi için firmalarda oldukça etkili bir sertifika olacaktır.

Bilgisayar Programları

Bilgisayar Programları
Bilgisayar Programları

İleriye gidilen her dönemde teknolojik gelişimler üzerinde de giderek artış yaşanmaktadır. Bu değişim de iş dünyasına yönelik bilişim programlarında artış meydana getirerek ön plana çıkmıştır. Günümüzde bilgisayar programlarının kullanılmadığı bir iş sektörü hemen hemen kalmadığından ihtiyaçlar doğrultusunda işe alımlarda da öncelik olarak bilgisayar programcılığına önem verilmektedir.

Belli pozisyonlarda bir ya da birkaç program bilinmesi istendiğinden farklı belli pozisyonlarda da tüm programların bilinmesini isteyenlerde firmalarda gözükmektedir.

Online Sertifikalar İşe Yarıyor mu?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
5
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hangi Sertifikalar Daha Önemli?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!