1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Hasarsızlık Koruma Teminatı Nedir?
Hasarsızlık Koruma Teminatı Nedir?

Hasarsızlık Koruma Teminatı Nedir?

Sürekli artan araç yoğunluğu nedeniyle zaman zaman kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalarda araçlar çeşitli şekillerde hasar görerek araç sahipleri kaskonun sunmuş olduğu avantajlardan faydalanmaktadırlar.

A+A-

Uzun yıllar boyunca hiç kaza yapmadan araç kullananlar da mevcuttur. Bu durumda kasko şirketleri bu kişilere hasarsızlık indirimi ve hasar koruma teminatı adı altında fiyatlarında çeşitli indirimler yapmaktadır.

Hasarsızlık Koruma Teminatı Nedir?

Aracınıza gelecek olan herhangi bir zararı kasko yaptırarak engellemek isteyebilirsiniz. Aracınıza kasko süresi boyunca hiçbir zarar gelmez ve kaskonun sağlamış olduğu imkanlardan yararlanmazsanız, herhangi bir hasar tazminat talebinde bulunmazsanız kaskonuzun süresi dolduktan sonra yeni bir kasko yaptırdığınız zaman hasarsızlık indirimi kazanırsınız. Kazandığınız bu indirim oranı hasarsız devam ettiğiniz yıllar boyunca oranı sürekli artış gösterir. %30 ile başlayıp bu oran %60’lara kadar çıkabilir. Uzun yıllar boyunca kazandığınız bu hakları tek bir hasar nedeniyle kaybolmasını istemiyorsanız işte tamda bu noktada hasar koruma teminatı devreye girer.

Hasarsızlık Koruma Teminatı Ne İşe Yarar?

Eğer yaptırmış olduğunuz kasko da hasarsızlık koruma teminatı bulunuyorsa aracınız herhangi bir durumda hasar aldığı zaman bu hasarı sigorta yaptırdığınız firmadan isteyebilirsiniz. Bu teminat sayesinde hasarsızlık indirim hakkınızda kaybolmayacaktır. Ancak her sigortanın farklı uygulamaları bulunabilir. Bu uygulamaları sigorta şirketinize başvurarak öğrenebilirsiniz. Bu teminat belirteceğimiz durumlar dikkate alınmakta, teminatın içeriği ve poliçenin durumu bundan etkilenebilmektedir.

  • Yaptırdığınız poliçenin ilk defa yapılıyor olması ve daha önceki yıllarda sigortayı yaptırdığınız firmadan hasar talebinde bulunulmuş olması (bazı sigorta firmaları bu teminatı vermek için son poliçenizden en az %30 hasarsızlık indirim teminatı hakkınızın olması şartı aramaktadır.)
  • Bir kasko poliçe dönemi boyunca kaç defa sigorta şirketinden hasar tazminat talebinde bulunulduğu, bulunulmuş ise bu tazminatın büyüklüğü.
  • Aracın ne tür bir araç olduğuna bağlıdır.

Eğer bir kazaya karışmışsanız ve tutanakta bu kazada hiçbir suçunuzun olmadığı saptanmış ise sigorta şirketi size ödediği hasar tazminatı suçlu olan kullanıcının trafik sigortası şirketinden alır. Böylece sizin hasarsızlık koruma teminatı poliçenizde olmasa bile hasarsızlık indirim hakkınız etkilenmez.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.