1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Hastahanelerden Alınan Raporlar İçin Alınan Ücretler Artık Alınamayacak
Hastahanelerden Alınan Raporlar İçin Alınan Ücretler Artık Alınamayacak

Hastahanelerden Alınan Raporlar İçin Alınan Ücretler Artık Alınamayacak

İlaç Raporları, Asker Adaylığı Raporu, Polis Adaylığı Raporu gibi Raporlardan Alınan Ücret Artık Alınamayacak

A+A-

İlaç Raporları, Asker Adaylığı Raporu, Polis Adaylığı Raporu gibi Raporlardan Alınan Ücret Artık Alınamayacak. Yayınlanan genelge ve açıklama şöyle;

Birinci basamak sağlık kurumlarında düzenlenen raporlar için ücret alınmayacak. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlara alınacak öğrenci, subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş ile sözleşmeli er/erbaş adaylarına sağlık raporları da hastanelerden ücretsiz verilecek.

Sağlık Bakanlığı, sağlık raporlarının verilmesindeki belirsizliklere genelgeyle açıklık getirdi. Bundan böyle belirlenen formatta düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Muayene tarihinde kişinin sağlam olması, rapor aldıktan sonra oluşabilecek rahatsızlıklar, bunların düzenleme tarihinde olduğunun kanıtı sayılamayacak.

Rahatsızlığı tespit edilen kişiler ilgili sağlık kurum/kuruluşlarına yönlendirilecek.

Birinci basamak sağlık hizmet sunucularından spor lisansı, yivsiz av tüfeği, akli meleke tespiti ya da okul ve yurt gibi yerlere verilmek üzere alınan "Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu" için kişiler, öncelikle aile sağlığı merkezlerinden ve toplum sağlığı merkezlerinden veya www.thsk.gov.tr adresinden, "Kişisel Sağlık Bilgi Formu" temin edecek. Başvuru sahibi, bu formda sağlık durumuna ilişkin bilgilerin yer aldığı alanları doldurup imzalayacak. Bunu 18 yaşın altındakiler için yasal temsilcileri yapacak. Bu form doldurulmadan kişilerin muayeneleri yapılmayacak, rapor düzenlenmeyecek.

Sağlık Bakanlığına bağlı birinci basamak ta yer alan gruptan alınan raporlardan ücret talep edilmeyecek. Raporlar bundan sonra belirlenen formatta düzenlenecek.

İlaç Raporları

Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) hükümler çerçevesinde elektronik ortamda düzenlenecek ve başhekimlik tarafından elektronik ortamda onaylanacak.

Aile hekimleri  aldıkları eğitim dahilinde ilaç ve tıbbi malzeme kullanım raporları düzenleyebilecek.

Asker Adayları ve Polis Adayları

Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim kurumlarına alınacak askeri öğrenci adayları, ilk defa işe başlayacak muvazzaf ve sözleşmeli subay/astsubay adayları, uzman jandarma ve uzman erbaş adayları ve sözleşmeli er/erbaş adayları, Emniyet Genel Müdürlüğü eğitim kurumlarına alınacak öğrenci adayları ve ilk defa işe başlayacak Emniyet Hizmetleri Sınıfı adaylarının alması zorunlu sağlık kurulu raporları için Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ücret talep edilmeyecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.