1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. "Hastane Kapatılırsa Bir Çok Hasta Sokağa Atılacak"
"Hastane Kapatılırsa Bir Çok Hasta Sokağa Atılacak"

"Hastane Kapatılırsa Bir Çok Hasta Sokağa Atılacak"

Türkiye’de yaşanan ölümlerin yüzde 10,7’sinin solunum sistemi hastalıkları sonucu meydana geldiğini belirten

A+A-

Habertürk Egeli 4 haziran 2014; Türkiye’de yaşanan ölümlerin yüzde 10,7’sinin solunum sistemi hastalıkları sonucu meydana geldiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, “Çok önemli bir işlevi olan bu hastanenin kapatılması kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Kaptaner, Tepecik Eğitim Hastanesi ile birleştirilmek istenen Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılması talebine karşı çıktı. Hastanelerin birleştirilerek istenmesine karşı Tabip Odası, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası, Veteriner Hekimler Odası, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları tarafından hastanenin başhekimlik binası önünde basın açıklaması yapıldı.

GÖRÜŞ ALINMADI

Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, hastanenin hizmet, eğitim ve araştırma olanaklarıyla birçok hizmet sunduğunu, kapatılması durumunda birçok hastasının sokağa atılacağını savundu. Hastanenin kapatılması ile ilgili hiçbir sağlık örgütünden görüş alınmadığını eleştiren Kaptaner, “Hiçbir sağlık meslek örgütü, sendikası, uzmanlık dernekleri bilgilendirilmedi. Bu girişim gerekçeleri paylaşılmadan adeta bir 'oldubitti' tarzında gündeme geldi. Hastanelerin birleştirilmesi

İzmir'in ve ülkemizin sağlık hizmetlerini olumsuz etkileyecek. Ülkemizde solunum hastalıklarının sıklığı, hastalık oluşturma ve ölümle sonuçlanma oranlan diğer hastalıklara göre çok yüksek" dedi.

İHTİYAÇ ARTACAK

Ulusal Hastalık Yükü çalışması verilerinin Türkiye’de yaşanan ölümlerin yüzde 10,7’sinin solunum sistemi hastalıkları sonucu meydana geldiğine işaret ettiğini anlatan Kaptaner. “2003 Ulusal Hastalık Yükü çalışmasında Türkiye’de ulusal düzeyde ölüme neden olan ilk 20 hastalık içerisinde yer alan alt solunumu yolu enfeksiyonlarının yüzde 4.2 oranı ile en çok öldüren besinci hastalık olduğu saptanmıştır. Yıllar içinde göğüs hastanelerinin devlet hastaneleriyle birleştirilmesi yatak sayılarını da 7 bin 623'ten 5 bin 5 bin 564'e geriletmiştir. Önümüzdeki yıllarda sigara alışkanlığı, tüberküloz, akciğer kanseri ve artan yaşlı nüfus sebebiyle göğüs hastanelerine olan gereksinim daha da artacaktır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.