1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Sağlık Bakanına Sordu
Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Sağlık Bakanına Sordu

Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Sağlık Bakanına Sordu

Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Sağlık Bakanına 21 Mart 2014 tarihinde KESEB kasabasına düzenlenen saldırı ile alakalı

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü yani bugün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesinde bulundu. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Sağlık Bakanına 21 Mart 2014 tarihinde KESEB kasabasına düzenlenen saldırı ile alakalı 3 soru sordu işte 07.05.2014 Tarihli Yazılı Soru Önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sn. Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini bilgilerinize arz ederim.

Refik ERYILMAZ

CHP Hatay Milletvekili

Ulusal ve uluslararası basında Suriye yönetimine karşı savaşan silahlı terör gruplarının 21 Mart 2014 tarihinde KESEB kasabasına saldırı düzenlediği ve bunun neticesinde çok sayıda Suriye vatandaşının öldürüldüğü, yaralandığı ve rehin alındığı, geri kalan insanların da kasabayı terk etmek zorunda kaldığı iddia edilmiş, çatışmalarda yaralanan militanların Türkiye'ye getirtilerek hastanelerimizde tedavi edildiklerine yönelik çok ciddi haber ve suçlamalar yer almıştır.

Bu çerçevede;

1- Suriye’deki ve özellikle en son Keseb saldırısındaki çatışmalarda yaralanan silahlı militanların Türkiye'ye getirtilerek hastanelerimizde tedavi edildikleri yönündeki iddialar doğru mudur? Hastanelerimizde tedavi edildikleri iddia edilen militanlardan tedavi masrafı alınıyor mu? Alınıyorsa kimden alınıyor? Alınmıyorsa neden alınmıyor?

2 - Suriye'de iç savaşın başlangıç tarihi olarak kabul edilen 15 Mart 2011 tarihinden önergemizin yanıtlandığı tarihe kadar geçen süre içerisinde hastanelerimizde kaç tane militanın tedavisi gerçekleştirilmiştir? Bu militanlar hangi ülkelerin vatandaşıdır? Ülkelere göre sayısal dağılımı nasıldır?

3- Hatay’daki bütün resmi hastaneler, acil servisler sığınmacılara ve Suriye'deki çatışmalarda yaralanan silahlı muhalif militanlara da hizmet vermektedir, özellikle çatışmaların yoğun yaşandığı dönemlerde hastanelerimizin acil servis bölümleri ile yoğun bakım üniteleri çatışmada yaralanan militanlar için özel olarak tahsis edilmektedir. Bu durum yoğun bakım servislerinde tedavi görmesi gereken vatandaşlarımız açısından ciddi bir risk oluşturmakta ve çoğu kez yoğun bakım ünitelerinde yer bulunmadığından hastalar hastanelere alınmamakta ve adeta ölüme terk edilmektedir. Bir sürü vatandaşımızın sırf bu nedenle hayatını kaybettiği herkesçe iyi bilinmektedir. Vatandaşlarımızın kendi ülkesinde çektiği sıkıntılar karşısında Suriyelilere tanınan bu üstün ayrıcalıkların sebebi nedir? Sınır illerimizdeki hastanelerde yetersiz kalan yoğun bakım ünitelerinin sayısını ve kapasitesini arttırmayı düşünüyor musunuz? Bu sıkıntıların çözümü konusunda bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? Hastanelerimizin yoğun bakım ünitelerini çatışmalarda yaralanan militanlara öncelikli bir şekilde tahsis etmeyi sürdürecek misiniz?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.