Hayat Dışı Sigorta Nedir?

Hayat dışı sigortalar, yangın sigortaları, kaza sigortaları, mühendislik sigortaları, kredi sigortaları ve hukuksal koruma sigortaları gibi farklı alt gruplara ayrılmaktadır.

71656
Daha Fazla Göster

Hayat Dışı Sigorta Nedir?

Hayat Dışı Sigorta Nedir?
Hayat Dışı Sigorta Nedir?

Hayat Dışı Sigorta Nedir? Hayat dışı sigortalar, özel olarak ilgilendiğiniz işleriniz, iş yerleriniz ve araçlarınızın güvencesine yönelik sigortaları kapsamaktadır.

1. Yangın Sigortaları

Yangın Sigortaları
Yangın Sigortaları

Özel olarak veya ticari amaç ile kullanılan bir binayı, yangın, yıldırım düşmesi veya infilak gibi durumlarda yanmaya karşı koruyan sigorta türüdür.

Bazı durumlarda sigortalanan ticari malların değeri ve yıl içindeki miktarı değişiklik gösterebilir. Bu gibi durumlarda depolanan malın en üst değeri baz alınarak bu değer üzerinde hesaplama yapılmakta ve teminat verilmektedir. Ayrıca malların ya da ticari tesisin değerine göre değil de sigortalı ve sigorta şirketinin aralarında belirledikleri ve toplam değerden daha düşük olan bir sigorta bedeli de belirlenebilir. Bu durumda sigorta bedeli normalde olması gerekenden daha az olduğu için sigorta primi de olması gerekenden daha az olacaktır.

2. Kaza Sigortaları

Kaza Sigortaları
Kaza Sigortaları

Sigortalının, bir kaza durumunda yaşayacağı maddi zararı veya bir kaza neticesinde ödenmesi gereken tazminatı karşılayan sigorta türüdür.

Bu sigortaya göre motorlu araçlar ile maruz kalınabilecek herhangi bir kazada, fiziki hasara göre bir teminat ödenmektedir. Motorlu araçlar için bu teminatları kasko ve sorumluluk sigortaları karşılamaktadır. Motorlu araç dışı kazalarda ise yine sorumluluk sigortaları, hırsızlık sigortaları ve cam kırılması sigortaları gibi çeşitli sigortalar mevcuttur.

Ferdi kaza sigortalarında ise, kişinin ani ve beklenmedik bir kaza sonucu vefat etmesi, sakat kalması ve bunun sonucu işsiz kalması durumunda, kendisini veya sevdiklerine belirlenen miktarda bir sigorta bedeli ödenmektedir. Ayrıca bu sigorta bedeli belirlenen süre boyunca aylık veya üç aylık periyotlarda da ödenebilmektedir.

3. Mühendislik Sigortaları

Makine ve montaj sigortası olarak bilinen bu sigorta türünde, öngörülemeyen bir makine veya araç arızası durumunda oluşabilecek maddi kaybı engellemek hedeflenir. Montaj sigortası da bu makinelerin veya araçların montajı esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir arızaya yönelik ele alınan sigortadır.

4. Kredi Sigortaları

Kredi sigortası, kişinin kredili satış işlemlerinde, sözleşmede belirtilen esaslara göre ödeme yapamaması durumunda oluşabilecek maddi zararı engellemeye yönelik yapılmaktadır. İhracat kredi sigortası veya yurtiçi kredi sigortası olarak farklı alanlarda yapılabilir.

Bu sigorta, kişinin iflas etmesi, borçlarını ödeyememesi sebebi ile hakkında tasfiye kararı alınması, hakkında yapılan icra takibinin sonuçsuz kalması, yurtiçinde gerçekleştirilen satış işlemlerinde satıcı firmanın oluşabilecek çeşitli nedenler sebebi ile zarara uğramaması gibi durumları içine alır.

5. Hukuksal Koruma Sigortaları

Bu sigorta türünde, sigortalı kişinin üçüncü kişilere veya üçüncü kişilerin sigortalıya karşı, herhangi bir sebepten açmış oldukları davalarda hak gözetimi yapılmaktadır. Sigorta sözleşmesi doğrultusunda teminat altına alınmış durumlarda, sigortalının davaya ilişkin harcamalarının karşılanma güvencesinin verildiği sigorta türüdür.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hayat Dışı Sigorta Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!