1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. HAYAT MİZAHLA GÜZEL
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

HAYAT MİZAHLA GÜZEL

A+A-

HAYAT MİZAHLA GÜZEL

Hayatın kendine ait bir esnekliği ve gevşekliği vardır.  Bu mizah ile sağlanır. Mizahta asıl olan gülmek ve güldürmekten öte bu yolla düşündüre bilmektir. Öyle ki ,insanlar arası ilişkilerinde mizaha yer vermeyen bir millet yoktur. Mizah yüreklerin şenlenmesine, ibret almaya ve hakikatleri öğretmeye vesile olması yönüyle önemlidir.

 

Mizah, gündelik hayatın bazı yönlerini insanların önüne güldürücü ve düşündürücü bir şekilde sunup ; onlara  acı veren  olayları, hayatın garip  yönlerini kendine özgü bir bakışla  değerlendirmektir. Sorunlara dışarıdan başka bir açıyla bakmanın en sağlıklı yollarından biride mizahtır. İnsanı  hayatın debdebesinde boğulmaktan kurtaran bir deniz feneri gibi görev yapar .Beynin mutluluk vitaminidir o. Kalbin ahengi ve ruhun güneş ışığıdır . Hayat seli içinde bir kurtarma simididir. Stephen Leacock’un dediği gibi ‘’ yaşamı yorumlamanın bir şeklidir ‘’

 

 Mizah, iletişimi de kolaylaştırır. Ciddi bir üslupla anlatılamayacak birçok gerçek,  mizah kullanılarak anlatılabilir. Hatta insanların zihinlerine bir olta attığınızda ucunda mizah varsa, oltanın zihinlere takılma ihtimali daha yüksektir. İnsan beyni mizahı ödül olarak alır. Bu yüzden mizah ile verilen bilgiler, fazla sorgulamadan kabul edilmeye daha elverişlidir. Düşünceler mizaha yüklendiğinde, herkes  bir an da  o düşüncelerin neşeli bir  pazarlamacısı olup çıkar. Geçmişe bakıldığında Mevlana Celaleddin Rumi ve Nasreddin hoca olmak üzere bir çok  mütefekkir, yazar ve şair eserlerini oluştururken mizahtan yararlanmıştır. İnsanlara hikmetli öğütler verme ve onlara telkinde bulunma yöntemi olarak mizahı kullanmışlardır.

 

Günlük hayatta ibretlik olduğu kadar  komikte olan öyle olaylar yaşanıyor ki, çoğu kimse bunların farkına varamıyor. Hayatın hızına, günlük rutinleşmiş eylemlere kendini kaptıran insan etrafındaki mizansellikleri göremiyor. Görse de hep dramatik tarafından yaklaşıyor olaylara. Oysa ki mizah hayatın tatlı  bir rüzgarıdır. Gittiği yere ferahlık götürür. Bazan küçük bir espiri sorunlardan boğulan insanın imdadına yetişir. Bulunduğu sıkıntı çemberinden bir an da olsa çekip  çıkarır. Ona nefes aldırıp ona farklı bir bakış açısı kazandırır.

 

Mizah sorunları ortadan  kaldırmaz. Sadece onları yumuşatıp hayatı daha çekilir hale getirir. Psikiyatri uzmanı Dr. Funda Güdücü'ye göre, "Mizah olaylara bakış açımızı değiştirir. Olaylara verdiğimiz anlamı sorgulamamızı sağlar. Zaafları, kırgınlıkları kabul edip fark ettiğimizi gösterir. Mizah özgürlüğümüzün, özgüvenimizin de işarettir. Mizah duygusu olan insan, empatik iletişimde başarılıdır. Başka insanın acısını, kederlerini, mutsuzluğunu anladığını göstermiş olur. Üzüntülü durumda gülünecek bir şey bulmak zekice davranıştır. Korkular, takıntılar, üzüntüler içerisindeki insan kendisiyle dalga geçmeyi başarırsa kendini aşmış demektir. Sevgi dolu bakış, bedensel mesaj her şeyin içini dışına çıkarır. Bunu başaran insan stresini kontrol altına almayı başarmada önde demektir.(1)

 

İnsan stres anında , mizahla enerjisini başka bir yere yönelterek o  durumdan uzaklaşabilir. Bu sayede  hem gerilim azalır,  hem de korku, düşmanlık ve  öfke gibi duyguları diner. Eskiden kralların hep birer soytarısının olmasının altında yatan sebeplerden biri de işte  budur. Çünkü  soytarılar hazır cevap, zeki akıllı, taşı gediğine koyan, gerektiğinde kralla bile dalga geçebilen insanlardır. Olayların mizahi yönlerini görüp, en zor sorunları bile mizah yoluyla ortaya döküp hafifletebilirler’’ Düşünebiliyor musunuz bir kral tek söz ile ülkeyi yönetiyor. Savaşın, barışın, idamın, affın, verginin, ödentinin tüm kararlarını veriyor. Milyonlarca insanın sorumluluğunu taşıyor. Sürekli bunlara saplanıp kalır, dışına çıkamazsa bunalır, doğru kararlar almakta zorlanır. Kurtuluş için  bir kaçış ve farklı bakış açısı bulmalıdır. Her işi devlet ciddiyeti içinde tek yönden görmek, görmesi gereken bir çok şeyden kralı uzaklaştırır. Kral ülkenin en zor sorunlarını düşünüp karar verme stresini yaşarken soytarının yaptığı espiri ile dudaklarında beliren tebessüm ona farklı ufuklar açıp çok olumlu kararlar vermesine neden olabilir.’’ (2)

 

 Mizah, peşine takıp sürükleyen ve acılara karşı insanı kör eden bir hal değildir. Hepten reddedilemeyeceği gibi sınırsız ve ölçüsü olmayan bir mizahın kabul edilemeyeceği de bir gerçektir. Buna karşın mizah yeteneği umutsuzluk ve korkuyu tahrip eden bir güçtür. O yüzden mutlu bir hayat yaşayabilmek için mizahı hayatın bir parçası yapmak gereklidir.

 

 1) www.gencgelisim.com / www.bugun.com.tr

  2) Mutluluk Üzerine, İnan Aydınoğlu.

 

Bu yazı toplam 1467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.