Hayat Sigortası Kimlere Yapılmaz?

Hayat sigortası, yaşam boyu karşılaşacağımız pek çok riskli durumda kişiye ve yakınlarına gelecek güvencesi sunmaktadır. Her sigorta çeşidinde olduğu gibi hayat sigortası poliçesini alarak güvence altına girmenin de belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır.

71805
Daha Fazla Göster

Hayat Sigortası Kimlere Yapılmaz?

Kimlere hayat sigortasının yapılamayacağı şu şekilde sıralanabilir;

 • Genel olarak 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olan bireylere hayat sigortası yapılamaz. Ancak farklı sigorta firmalarının veya bankaların yaş ile alakalı farklı şartları bulunabilmektedir.
 • Bu sigortayı yaptırmak isteyen kişi, yalan beyanda bulunması veya eksik bilgi vermesi durumunda bu haktan yararlanamaz.
 • Hayat sigortası işlemleri sırasında talep edilen evrakların eksik getirilmesi veya zamanında teslim edilmemesi durumunda, kişi sigorta hakkından mahrum kalır.
 • Sigortalının belirlenen prim tutarını ödememesi halinde poliçe güvencesi kalkar. Sözleşme kapsamında poliçe güvencesi dahilinde olan riskli durumların yaşanmasında, kişi hayat sigortasının sunduğu imkanlardan faydalanamaz.

Hayat Sigortası Kalp Krizini Kapsar mı?

Hayat Sigortası Kalp Krizini Kapsar mı?
Hayat Sigortası Kalp Krizini Kapsar mı?

Sigortalının teminat başlangıcından sonraki bir tarih içinde kritik hastalıklar grubuna giren bir hastalığa yakalanması durumunda, hayatında ilk kez bu hastalığa yakalandığının teşhisinin veya ameliyatının yazılı ispatının yapılması ile poliçede belirtilen teminat tutarının ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bu kritik hastalıklar;

 • Kanser,
 • Miyokard enfarktüsü (kalp krizi)
 • Hastalık sonucu oluşan inme

Kritik hastalıkların meydana gelmesinden itibaren geçen 28 günlük bir sürenin sonucunda, kişi hayatta ise, tedavi masraflarından bağımsız olarak teminat tutarının kişiye tek seferde ödemesi gerçekleştirilir. Poliçenin başlangıç tarihinden itibaren 90 günden sonra ortaya çıkan kritik hastalıklarda ilgili, hastalıkların kesin tespitinden sonra sigortalının 28 günlük süre sonunda yaşıyor olması halinde poliçede belirtilen tazminat tutarında ödeme yapılır.

Bu 28 günlük süre içinde sigortalı kişi vefat ederse sadece ana teminat olan vefat tazminatının ödemesi gerçekleştirilir.

Kimlere Yapılmaz?
Kimlere Yapılmaz?

Sigortası yaptıran kişilerin en merak ettiği konu, sigortanın kalp krizini kapsayıp kapsamadığıdır. Yukarıda belirtildiği gibi hayat sigortasında bulunan kritik hastalıklar içerisinde kalp krizi de bulunmaktadır. Ancak kalp krizinin değerlendirmesine ilişkin de bazı şartlar aranmaktadır. Kalp krizi tanısı bazı durumlar ile desteklenmeli ve kesin akut miyokard infarktüsü tanısı koyulması gerekir. Bunlar durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Semptomlar klinik olarak akut miyokard infarktüsü tanısı ile uyumlu olarak kabul edilmelidir.
 • Elektrokardiyografide yeni ortaya çıkan tipik değişiklikler olmalıdır.
 • Kalp krizinin belirlenmesinde karakteristik bir özellik olan biyokimyasal kardiyak biomarker olarak kabul edilen CK –MB veya kardiyak troponin seviyelerinin normal değerlerin üzerinde karakteristik artışları olmalıdır.
 • Koroner müdahale sırasında meydana gelen kalp krizinin kardiyak troponin seviyesinin normal laboratuvar sonuç değerinin en az üç (3) kat üzerinde olmalıdır.
 • Anjina ve tüm diğer akut koroner sendromlar kapsam altında değildir. Koroner anjiyoplasti veya koroner by-pass ameliyatından sonraki 14 gün süresince meydana gelen myokard enfarktüsü vakaları kapsam dışıdır.

  Birikimli Hayat Sigortası Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hayat Sigortası Kimlere Yapılmaz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!