Hayat Sigortası Nedir? İşte Tüm Detaylar!

Hayat sigortası, özellikle vefat durumunda sigortalının lehtar ya da kanuni varislerine sigorta poliçesinde belirtilen tutarda teminat ödemesi gerçekleştirir. İşte detaylar!

71657
Abone Ol
Daha Fazla

Hayat Sigortası Nedir? İşte Tüm Detaylar!

Hayat Sigortası Nedir İşte Tüm Detaylar
Hayat Sigortası Nedir İşte Tüm Detaylar

Beklenmedik hastalıklar, ani kazalar, vefat gibi durumlar da hayatın bir parçasıdır. Sigortası, poliçeniz boyunca bu gibi durumlar ile karşılaşmanız durumunda, size veya kanuni varislerinize, poliçede belirtilen teminat tutarı miktarında bir ödeme gerçekleştirir.

  • Herhangi bir zorluk yaşamanız durumunda sizin için bir güvencedir.
  • Beklenmedik tehlikeli bir hastalığın ortaya çıkması durumunda finansal bir destek sağlar.
  • Vefat durumunda, sevdikleriniz poliçeden alacakları para ile yaşam standartlarını devam ettirirken. Eğitim hayatı devam eden çocuklarınızın da eğitim masrafları olarak kullanabilecekleri bu bütçe ile eğitimleri aksamamış olur.
  • Yararlandığınız sigortanın sağlık ve eğitim alanında çeşitli avantajları olabilir. Bu alanlarda indirimli uygulamalardan faydalanabilirsiniz.
  • Ödediğiniz primleri %15 ‘e kadar vergi avantajı ile gelir vergilerinizden düşebilirsiniz.

Özellikle vefat durumunda sigortalının lehtar ya da kanuni varislerine sigorta poliçesinde belirtilen tutarda teminat ödemesi gerçekleştirir. Bunun yanında kazaen vefat, kaza veya hastalık sonucu vefat, kaza sonucu tedavi masrafları, tehlikeli hastalıklar ve dönüşümlü işsizlik durumlarında da teminat ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Kısaca,  yaşam boyu karşılaşabileceğiniz risklere karşı, size ve ailenize maddi güvence sunmaktadır. Bu sayede, oluşabilecek durumlara karşı önlemlerinizi almış, huzurlu ve daha güvenli bir şekilde yaşamınızı devam ettirebilirsiniz. Sigorta ile aynı zamanda ilerleyen yaşlarınızda da daha rahat olma garantiniz vardır.

Kişinin 18-65 yaş aralığında olması sigorta ana şartıdır. Sigorta şirketine ödenen belirli bir prim karşılığında kişi kendini garanti altına alır. Ayrıca sigorta ile maddi anlamda tasarruf yapmanız da mümkündür.  Ayrıca kişinin emekliliği durumunda yaşam standartlarının düşmemesini de amaçlar. Emekli olan sigortalı kişi birikimlerini aylık olarak kullanma hakkına da sahiptir.

Hayat Sigortası Çeşitleri

Hayat Sigortası Çeşitleri
Sigorta Çeşitleri

Farklı durumların gerçekleşme riskine yönelik birçok sigorta çeşidi bulunmaktadır. Sigortalı kişinin seçmek istediği güvenceler ve avantajlar sigorta türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hayat sigortasının türü seçilirken, ihtiyaca yönelik olması oldukça önemlidir.

  1. Ölüm Hali Sigortası: Kişi ölüm hali sigortası yaptırarak, vefatı durumunda belirttiği kişilere veya mirasçılarına birikmiş tazminat ödemesi yapılmasını sağlayabilir.
  2. Grup Hayat Sigortası: Bu sigorta türünde, aynı tüzel kişiye bağlı olarak çalışan ve en az 10 kişiyi kapsayan bir sigorta planı mevcuttur. Ölüm, kazaya bağlı ölüm ve sürekli sakatlık durumlarında, sigorta bedeli üzerinden sigortalıya ya da yakınlarına tazminat ödenir.
  3. Maluliyet Sigortası: Sigortalı kişi, sigorta poliçesinde belirtilen kaza durumunda devamlı bir biçimde sakat kalırsa sigorta bedeli üzerinden tazminat ödemesi almaktadır.
  4. Sağlık Sigortası: Kişi hayatı boyunca sağlık ile ilgili tüm risklerde kendini güvence altına almış olur.
  5. Ferdi Kaza Sigortası: Beklenmeyen, ani kaza durumlarında yaşanan vefat ya da diğer olaylara göre tazminat ödemesi gerçekleştirilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!