Hayat Sigortası Olmadan Kredi Çekilir mi?

İster konut kredisi olsun ister taşıt kredisi olsun, her türlü kredi işlemlerinde bankadan hayat sigortası yaptırmanız istenmektedir. Detaylar...

71807
Daha Fazla Göster

Hayat Sigortası Olmadan Kredi Çekilir mi?

Hayat sigortası olmadan kredi çekilir mi? Bankadan kredi almak istediğinizde, bankanın hayat sigortası yaptırma şartını koyması, bankanın bir nevi kendini güvence altına almasıdır. Sigorta yaptırmanız ile birlikte bankadan aldığınız kredi, sizin başınıza bir şey gelse bile ödenmeye devam eder. Böylece banka ödeme planını garanti altına almış olur.

Hazırlanan hayat sigortası poliçelerinde, sigortanın ne gibi durumlarda geçerli olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple aksi bir durumun yaşanması halinde banka kredisi borcunun mirasçılara kalmaması için poliçede belirtilen şartların net bir şekilde belirlenmesi ve bu durumun dahil edilmesi gerekmektedir. Bu noktada sigorta şirketleri poliçelere genellikle kaza sonucu ölümlerini dahil eder. Ancak sigorta şirketi ile anlaşarak herhangi bir hastalık sonucu gerçekleşen ölümün de poliçe içinde yer almasını sağlamanız mümkündür.

Hayat Sigortası Olmadan Kredi Çekilir mi?
Hayat Sigortası Olmadan Kredi Çekilir mi?

Hayat sigortası,  kredi çekerken banka için bir güvence olmasının yanı sıra, ayrıca beklenmedik bir vefat durumunda sevdikleriniz için de hayat standartlarının korunması adına da bir teminattır. Bu sebeple yaşam boyu karşılaşabileceğiniz tüm risklerde zor durumda kalmamanız ve sevdiklerinizi zor durumda bırakmamak adına bu sigortayı yaptırmanızda fayda vardır.

Bankacılık işlemlerinde veya resmi işlerde, kredilerin yanında bu sigortayı yaptırmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bankalar tarafından kişilere kredi verilirken, sigorta yaptırmayı zorunlu bir şart olarak sunması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak banka, kredi vermek istediği kişiden hayat sigortası yaptırmasını talep edebilir. Bu durumun kişiye uymaması halinde, kişi başka bir bankaya yönlendirilir veya sigorta yaptırması durumunda faiz oranlarında değişiklik yapılabilir. Böylelikle hayat sigortası yaptıran kişi daha düşük faiz oranları ile kredi imkanına sahip olabilir.

Bir diğer konu ise kredi talebinde bulunulan banka ile sigortayı yaptırılan bankanın aynı olması. Kredi başvuru işlemlerinde, sigorta talep eden bankanın, sigortasını yine bu bankada yaptırmanızı isteme hakkı yoktur. Böyle bir zorunluluğunuz olmadığı için başka bir banka veya sigorta şirketi ile anlaşarak da yaptırabilirsiniz.

Kredi çekerken hayat sigortanızın bulunması banka için bir teminat olsa bile, özellikle araç ve konut kredisine başvurulması durumunda, hayat sigortanızın olması oldukça gerekli ve önemli bir konudur. Sigorta şirketleri, kredi ile bağlantılı bir şekilde sigortayı yaptıran kişilerin vefatı durumunda, kişilerin yakınlarına tazminat ödemesi gerçekleştirmektedir.

Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur?

Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur?edi Borcu Ne Olur?
Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur?

Sigortası olan kişinin vefatı halinde, sigortanın ödeyeceği tazminat vefat eden kişinin mirasçılarına kalmaktadır. Aynı şekilde borçların da aktarımı mirasçılara kalabilmektedir. Kredi işlemleri sırasında bir güvence olarak yaptırıldığı için kredi borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda sigortadan gelen tazminat ile kredi ödeme işlemi devam eder.

Birikimli Hayat Sigortası Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hayat Sigortası Olmadan Kredi Çekilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!