1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. HAYDİ GÜLÜMSE
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

HAYDİ GÜLÜMSE

A+A-

 Gülmek , çevreye uyum ve sosyal hayatı paylaşma ile ilgili bir davranış biçimidir. Gülmek derken kahkahadan bahsetmiyorum . Kahkaha da biraz gösteriş vardır.  Karanlığı silen bir  bir silgi ve  insanın yüzünde açan bir çiçektir gülme. Hele ki   zor zamanlarda gülümsemeyi başarabiliyorsanız   bu kez yüzünüzde açan çiçek kardelendir. Gülmek insanoğlunun fıtri bir davranışıdır. Bebeklere dikkat edin , dördüncü haftadan itibaren gülümsemeye başlarlar.  ‘’ Ve muhakkak ki O’dur güldüren de ağlatan da. (Necm 43)’’

     Gülmek pozitif bir enerji kaynağıdır. Morali bozuk , çökmüş birisi bir gülümsemeyle canlanıverir. Selamlamanın dahi temel unsuru gülümsemedir. Gülümseme, insanın yüzünden hüzün ve keder kışını uzaklaştıran  güneş gibidir. Nasıl ki güneş giren eve doktor girmez ise ,  gülücüklerin girdiği evlere de huzursuzluk ve mutsuzluk giremez. Evde saadet işyerinde başarı için  gerekli bir anahtardır gülümseme. Gülme imkanınız varken gülümseyin etrafa. Sözlerin efendisinin  ‘’gülümsemek  sadakadır ‘’ sözünden payınıza düşeni bol bol dağıtın etrafınıza. Vereni fakirleştirmeyen sermaye gülümsemedir. Bu öyle  bir sermayedir ki ne  satın alınır  ne de ödünç verilir. Bazı kimseler gülümsemekten acizdir. Onlara siz gülümseyin.

  Ağlayan gözlerin gördüğü bir mükafattır gülme. Güzel olmayanı bile güzel gösteren sırlı bir eylemdir. Charles Reade ‘’Güzellik güçtür, gülümsem de onun kılıcıdır ‘’ der. Yüzünüzdeki ifadenin gülümseme ya da karamsarlık olması, hislerinizi de değiştirir. Yüzünüze nasıl bir ifade şekli verirseniz, zihninizde ki  duygular da o şekle girer. İçinizdeki duyguları gülümseme kabına koyun, kısa sürede  tadının , renginin ve kokusunun  değişip  güzelleştiğini görürsünüz.

  Gülümseme  kısa ve özlü bir şiirdir. Dostluğun ve samimiyetin parolası, yüreğin selamıdır. Hayata pozitif bakma penceresidir. Gülümseyen insanlar hayatı güzel görüp güzel düşünen ve hayattan lezzet alan kişilerdir. Akıp giden zamanı gülümseyerek yolcu ederseniz  gelecek olan zaman da size gülümseyerek gelecektir. Gülümsemek mutluluğun kısa yoludur.  Gülümseyerek söylenen bir kelime asık suratla yapılan uzun bir konuşmadan daha etkilidir. Bütün televizyon ve radyo spikerlerine ve politikacılara ve şovmenlere bakın. Gülümseyerek daha etkili olmak isterler. Victor Borges ’’Gülümseme iki insan arasındaki en kısa mesafedir ‘’der . Gülümseme  asla boşa gitmeyen bir yatırımdır. Dünyanın bir yerlerinde sizin gülmenize ihtiyaç duyacak birileri mutlaka vardır.

  Bir zamanlar küçük kız hüzünlü bir yabancıya gülümsedi. Bu gülümseme adamın kendisini iyi hissetmesine sebep oldu. Bu hava içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı. Hemen bir not yazdı yolladı.Arkadaşı bu teşekkürden o kadar keyiflendi ki her öğlen yemek yediği lokantada garson kıza yüklü bir bahşiş bıraktı. Garson kız ilk defa yüklü bir bahşiş alıyordu. Akşam eve giderken kazandığı paranın bir kısmını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı. Adam öyle minnettar oldu ki... iki gündür boğazından aşağı lokma geçmemişti. Karnını doyurduktan sonra bir apartmanın bodrumundaki tek göz odasının yolunu ıslık çalarak tuttu. Öyle neşeliydi ki bir saçak altında titreyen köpek yavrusunu kucağına alıverdi. Küçük köpek gece soğuğundan kurtulduğu için mutluydu. Sıcak odada bir o yana bir bu yana koşturup duruyordu. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlıyordu. Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı... Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp ölümden kurtardılar..Bunların hepsi beş kuruşluk bile maliyeti olmayan bir ''gülümsemenin' sonucuydu..’’Sizde bu zincirin  bir  halkası olmak için fırsat elinizdeyken gülümseyin.

   Haydi hemen  şimdi dudaklarınızı  yanaklarınıza doğru hareketlendirerek başlayın gülümsemeye. Başınızı kaldırın ve ilk karşınıza çıkan kişiye gülümseyin. Zincirleme mutluluklar ve sımsıcak aydınlıklar oluşturmak için gülümsemenizi bulaştırın herkese. M.Ali Ok’un ifadesiyle ‘’Sen en masum tebessümleri kelebeklendir de, suratı hep asık olanlar utansın’’. İnsanlar hazır aslında gülümsemeye, sadece bir kıvılcım bekliyorlar. Ama herkes bekliyor !...

Bu yazı toplam 1362 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.