1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hazinenin Arazileri Kiraya Verilecek
Hazinenin Arazileri Kiraya Verilecek

Hazinenin Arazileri Kiraya Verilecek

Hazine boş arazilerini çiftçilere 10 yıllığına kiraya vereceğini açıkladı. İlk yıl için kira, rayiç bedelinin yüzde 1,5’i olarak belirlendi.

A+A-

Hazineye ait olan araziler bulundukları bölgenin çiftçilerine 10 yıllığına kiraya verilecek. Geçici teminat bedelinin alınmayacağı kiralamada, çiftçilere 60 dönüme kadar arazi verilebilecek. Toprağı olmayan veya yeterli miktarda toprağı bulunmayan çiftçiler uygulamadan yararlanabilecek.

Yeterli toprağı olmayan veya topraksız kişilere verilmek üzere ilana çıkarılan arazilere yeterli miktarda başvuru olmaması halinde ise araziler gerçek veya tüzel kişilere kiralanabilecek.

Hazine arazilerinden, köy nüfusuna kayıtlı ve o bölgede ikamet eden, köy nüfusuna kayıtlı olmayan ancak en az 3 yıldır o köy veya bölgede ikamet eden, nüfusa kayıtlı olmasında rağmen o bölgede ikamet etmeyen vatandaşlar kiralama imkanından yararlanabilecek.

Bakanlığın kiraya verilmesini uygun gördüğü araziler, bakanlığın internet sayfasından ve hükümet konaklarından yirmi gün süreyle duyurulacak. Ayrıca kiraya verilecek olan araziler çiftçilere duyurulmak üzere Tarım İdaresine de gönderilecek.

Kura Yöntemi ile Belirlenecek

Kiraya verilecek olan arazilerde tarım yapmak isteyen vatandaşlar, istedikleri araziler için talep formu doldurarak idareye başvuru yapacak. Kiraya verilecek olan arazide kimin tarım yapacağı ise yapılan başvurular arasında çekilecek kurayla belli olacak.

Kiralama tarihlerinde ekim ve hasat dönemleri dikkate alınacak ve uygun görülmesi durumunda kiralama süresi 10 yıl uzatılabilecek. Kiraya verilen arazinin amacı dışında kullanılmasının tespiti halinde ise sözleşme direkt feshedilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.