1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Helal Akreditasyon Kurumu Uzman Personel Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu! 5 Şubat 2020 Resmi Gazetede Yönetmelik Yayımlandı
Helal Akreditasyon Kurumu Uzman Personel Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu! 5 Şubat 2020 Resmi Gazetede Yönetmelik Yayımlandı

Helal Akreditasyon Kurumu Uzman Personel Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu! 5 Şubat 2020 Resmi Gazetede Yönetmelik Yayımlandı

Helal Akreditasyon Uzmanlığı Yönetmeliği 5 Şubat 2020 Tarihli ve 31030 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre Helal Akreditasyon Kurumuna personel alımında sınav şartı ve tüm başvuru şartları belli oldu. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Helal Akreditasyon Kurumu tarafından “HELAL AKREDİTASYON UZMANLIĞI YÖNETMELİĞİ” yayımlandı. 5 Şubat 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre Helal Akreditasyon Kurumuna personel alımı için başvuru şartları ve tüm detaylar belli oldu. İlerleyen süreçte Kurum tarafından personel alımı için gerekli detaylar vb. belli olunca “My memur” olarak sizleri bilgilendiremeye devam edeceğiz.

Bu Yönetmeliğin amacı; Helal Akreditasyon Uzman Yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, Helal Akreditasyon Uzmanlığına atanmalarına ilişkin usul ve esaslar ile Helal Akreditasyon Uzman ve Uzman Yardımcılarının görev, yetki ve sorumluluklarını düzenlemektir.

Bu Yönetmelik hükümleri, Helal Akreditasyon Kurumunda istihdam edilecek Helal Akreditasyon Uzman ve Uzman Yardımcıları hakkında uygulanır.

Bu Yönetmelik, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 41 inci maddesi ile 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 183 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

GİRİŞ SINAVI VE UZMAN YARDIMCILIĞINA ATANMA

GİRİŞ SINAVI

(1) Uzman Yardımcıları, mesleğe özel giriş sınavı ile alınır. Giriş sınavı, KPSS sonuçlarına göre belirlenen adaylar için Kurum tarafından yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı veya yalnızca sözlü olarak tek aşamalı yapılabilir.

(2) Yazılı sınav, Kurum tarafından yapılabileceği gibi sınavın tamamı veya bir bölümü ÖSYM Başkanlığına, Kurum tarafından belirlenen bir yükseköğretim kurumuna veya diğer kamu kurumlarına yaptırılabilir. Sözlü sınav Kurum tarafından yapılır.

GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

(1) Giriş sınavının başvuru şartları, sınav konuları, ilk ve son başvuru tarihi, başvuru evrakının temin edileceği yer, başvuru yeri, gerek görülmesi hâlinde öğrenim dalları ve kontenjanları, atama yapılacak kadroların sınıfı, dereceleri, sınava kaç kişinin çağrılacağı, Uzman Yardımcısı olarak en fazla kaç kişinin atanacağı, sınavın yeri, zamanı, değerlendirme yöntemi, başvuruda istenen belge ve beyanlar ile gerekli görülen diğer şartlar, sınav tarihinden en az otuz gün önce Resmî Gazete ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kurumun internet sitelerinde duyurulur.

(2) Giriş sınavı duyurusunda yer alacak öğrenim dalları, 7 nci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılan fakülte ve bölümler arasından Kurum tarafından belirlenir.

GİRİŞ SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

(1) Giriş sınavına katılabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara ek olarak aşağıdaki şartlar aranır:

a) Sınavın yapıldığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olmak.

b) En az dört yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadî ve İdarî Bilimler, İlahiyat, Mühendislik, Fen, Fen Edebiyat, Veteriner, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak.

c) İlanda belirtilen dillerin birinden ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınavından en az (C) seviyesinde ya da dil yeterliği bakımından buna denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olmak.

ç) Geçerlilik süresi dolmamış, KPSS puan türü veya türlerinden giriş sınavı duyurusunda belirtilen taban puan ve üzeri puanı almış olmak şartıyla, yapılacak puan sıralamasında sınava çağrılacak kişi sayısı içerisinde yer almak.

(2) Kurum, giriş sınavı duyurusunda yer vermek suretiyle, sınavı birinci fıkrada sayılan tüm fakülte ve bölüm mezunlarına açık yapabileceği gibi hizmet gereklerini ve Kurumun ihtiyaç durumunu dikkate alarak belirleyeceği fakülte ve bölümlerden bir kısmına açık olarak da yapabilir.

Yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler