1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. HEM’lerde Ücretli Usta Öğreticilere Kadro Gündemde
HEM’lerde Ücretli Usta Öğreticilere Kadro Gündemde

HEM’lerde Ücretli Usta Öğreticilere Kadro Gündemde

657 Sayılı DMK’da değişiklik kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmaya ara vermeyecek. Teklif ile usta öğreticilere kadro verilmesi hedefleniyor.

A+A-

 

 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan ücretli usta öğreticilerin kadroya geçirilmesi düzenlenecek. TBMM Ekim ayında açıkacak. Bu süreye kadar kanun tekliflerinin verilmesi ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun çalışmaları devam edecek.

My Memur olarak kanun tekliflerini gündem oluşturması adına sürekli olarak sizler için takip edip sorunların çözümü noktasında destek olmaya devam edeceğiz.

Kanun teklifinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezleri bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla kurslar ile eğitici faaliyetlerin düzenlendiği kurumlardır.

Bu kurslar bireylerin farklı alanlarda beceriler kazanarak, yetkinliğini artırmanın yanı sıra tüm bireylere, çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak, onların ilgi ve istekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişimlerim sağlayarak toplumun yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye’nin her ili, ilçesi hatta köyünde görev yapan kadrosuz usta öğreticiler bireylerin mesleki gelişimi, el becerileri kazanmaları, özellikle kadınların toplumsal yaşama katılarak üretim süreçlerinde yer alması açısından önemli bir görev üstlenmektedirler.

Toplumsal gelişme için önemli bir unsur olan Halk Eğitim Merkezler i’nde yaklaşık 50 bin ücretli usta öğretici bulunmaktadır. Ücretli Usta Öğretici statüsünde bulunan öğreticiler Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan öğretmenler ile aynı işi yapmaktadır. Öğretmenler ile ücretli usta öğretici arasında görev tanımı ve yapılan iş açısından hiçbir fark olmamasına rağmen, özlük hakları ve ders ücretleri açısından önemli farklar mevcuttur.

Aynı görevde çalışan Kadrolu Usta Öğreticiler 657 sayılı kanunun tanıdığı tüm yararlanırken, kadrosuz olarak çalışan Usta Öğreticilerin hiçbir hakka sahip eşitsizliğe neden olmakta ve çalışma barışını bozmaktadır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 47- Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde 5 yıl süreyle çalışan ve son iki yıl içerisinde düzenlenen KPSS sınavlarından Genel Yetenek Genel Kültür alanlarından 50 (elli) puan almış, Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı

 

 

Bu madde kapsamında usta öğreticilerin atanacağı memur kadroları başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek Milli Eğitim Bakanlığına ait kadro cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Bu maddenin uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler