Hemşire, Ebe ve Diğer Sağlık Personelleri İçin Meslek Odası Kurulması TBMM Gündeminde

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı "Hemşire, ebe ve diğer sağlık personellerine yönelik meslek odası kurulması" hakkında soru önergesi verdi. Soru önergesinin detayları ve tam metni My Memur haberde.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı “Hemşire, ebe ve diğer sağlık personellerine yönelik meslek odası kurulması” hakkında soru önergesi vermiştir. Meslek birlikleri ve odaları ilgili meslekin onurunu, genel hak ve menfaatleri ilgili her türlü mevzuatın yayımlanması ve meslek mensuplarının meslek kurallarını gereği gibi uygulamasını sağlamak için kurulmaktadır.

Diğer faydalarının yanı sıra meslek birlik ve odaları, meslek mensuplarının çağın gereklerine göre zaman içerisinde bilgilerinin yenilenmesi için eğitim faaliyetleri yürüterek mesleki hizmet kalitesini ve meslek kültür düzeyini yükseltmektir.

Ayrıca etik ilke değerlerin benimsenmesi ve mesleki hizmetin yeknesak bir şekilde ülke sathında uygulanması noktasında önemli bir işlevi bulunmakladır.

Saflık Bakanlığının Sağlık istatistikleri Yıllığı’na göre 2017 yılı itibarıyla ülkemizde. 80.951’i uzman hekim olmak Üzere toplam 149 bin 997 hekim, 27.899 diş hekimi. 28.512 eczacı, 166.142 hemşire. 53.741 ebe, 155.417 155.417 diğer sağlık personeli bulunmaktadır. Bununla birlikte resmi olmayan rakamlara göre ülkemizde 15.300 diyetisyen, 16.404 Fizyoterapist bulunmaktadır.

Ancak ülkemizde sadece hekimler, diş hekimleri ve eczacılar sağlık alanında faaliyet gösteren ve kanunla kurulmuş mesleki birlik ve odalara sahiptir. 166.142 hemşire. 53.741 ebe ve 155.417 diğer sağlık personeli mesleki birlik ve odaya sahip değildir.

Diyetisyen. Fizyoterapist. Ergoterapist, Sağlık Fizikçileri, Odyaolog, Klinik Psikolog vb. meslekleri bir çatı altında toplayacak, 4 yıllık fakülte ve yüksekokul mezunu sağlık lisansiyerlerini kapsayacak Türkiye Sağlık Lisansiyerleri Meslek Odaları Birliği’nin (TSMOB) kurulması ve faaliyete geçmesi ülkemiz ve meslek mensupları için önemli bir kazanım olacaktır.

Sağlık alanında faaliyet gösteren Birliklerin gerek kuruluş aşamasında Sağlık Bakanlığının görüşü alınmakta, gerekse kuruluş sonrasında Bakanlık ilgili Birlik ve odalar üzerinde gözetim ve denetim yapmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1- Hemşire, Ebe ve diğer sağlık personeli ve lisansiyerlerini kapsayan mesleki birlik kurulması konusunda bir çalışmanız ve projeniz olmuş mıdır?

2- Hemşire, Ebe ve diğer sağlık personeli ve lisansiyerlerini kapsayan mesleki birlik kurulması konusunda Bakanlığın görüşü nedir?

3- TBMM çatısı altında parti guruplarının katkısı ile hazırlanacak bir yasa teklifi ile konunun çözümüne katkı sağlamayı düşünür müsünüz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hemşire, Ebe ve Diğer Sağlık Personelleri İçin Meslek Odası Kurulması TBMM Gündeminde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!