1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Hemşirelik Yönetmeliği Sadece Memur Hemşireleri mi Kapsar? Hemşire Görev ve Sorumlulukları
Hemşirelik Yönetmeliği Sadece Memur Hemşireleri mi Kapsar? Hemşire Görev ve Sorumlulukları

Hemşirelik Yönetmeliği Sadece Memur Hemşireleri mi Kapsar? Hemşire Görev ve Sorumlulukları

Hemşire yönetmeliği memur olan hemşireleri mi kapsar? Özelde çalışan hemşire hemşire yönetmeliğine mi tabidir? Hemşirenin görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir?

A+A-

Bu haberimizde hemşirelik yönetmeliği ile ilgili bir takipçimiz tarafından gönderilen soruya yanıt vermeye çalışacağız. Takipçimiz hemşirelik yönetmeliğinin sadece memur olan hemşireleri mi kapsadığını, özel sağlık kuruluşlarında çalışan hemşirelerin bu yönetmeliğe tabi olup olmadığı yönünde olan sorusunu tarafımıza iletmiş. Öncelikle takipçimiz tarafından tarafımıza iletilen soruyu, daha sonra sorunun cevabını siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmak isteriz.

HEMŞİRE YÖNETMELİĞİ MEMURLARI MI KAPSIYOR?

Merhabalar ben özel bir hastanede hemşire olarak görev yapmaktayım. Hemşirelik Kanunu adı altında bir kanun var. Bu kanun hemşirenin görev tanımını da içeriyor. Bu kanun sadece memur olan hemşireleri mi kapsıyor? Yoksa hemşire kanunu özelde çalışan hemşireleri de kapsıyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

YÖNETMELİK SADECE MEMURLARI KAPSAMAZ

Hemşirelik Kanunu da, Hemşirelik Yönetmeliği de, bu kutsal görevin tanımı görev ve sorumlulukları ile alakalıdır. Yani burada özelde çalışan hemşire ya da memur olan hemşire gibi bir ayrım söz konusu değildir. Kaldı ki Hemşirelik Yönetmeliğinin 2. Maddesi yönetmeliği kapsamını belirlerken, kamu ve özel tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında ve hemşirelik hizmetleri sunulan diğer alanlarda görev yapan hemşireleri kapsadığının altını çizmiştir.

Özelde çalışan hemşirenin de, görev, yetki ve sorumlulukları aynıdır, memur olan yani kamuda çalışan hemşirenin de görev, yetki ve sorumlulukları aynıdır. Aradaki tek fark çalışılan yerlerde uygulanan çalışma koşulları ve çalışma prensipleridir. Lakin görev, yetki ve sorumluluklar değişmez. Kimse hemşirenin görevi olmayan bir sorumluluğu kanun ve yönetmelik yetkisi dışında yükleyemez. Peki, hemşirenin görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir? Şimdi sizler ile bunu paylaşmak isteriz.

HEMŞİRELERİN GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI

Hemşirelik Yönetmeliğinin 6. Maddesi hemşirelerin görev yetki ve sorumluluklarını açık ve net bir şekilde belirlemiştir. 8 Mart 2010 tarihinde 27515 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliğinde tanımlanan iş ve görevleri şu şekildedir.

-  Her ortamda bireyin, ailenin ve toplumun hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını belirler ve hemşirelik tanılama süreci kapsamında belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde hemşirelik bakımını kanıta dayalı olarak planlar, uygular, değerlendirir ve denetler.

- Verilen hemşirelik bakımının kalitesini ve sonuçlarını değerlendirir, hizmet sunumunda bu sonuçlardan yararlanarak gerekli iyileştirmeleri yapar ve sonuçları ilgili birime iletir.

- Tıbbî tanı ve tedavi planının uygulanmasında; hekim tarafından, acil durumlar dışında yazılı olarak verilen tedavileri uygular, hastada beklenmeyen veya ani gelişen durumlar ile acil uygulanması gereken tanı ve tedavi planlarında müdavi hekimin şifahi tıbbi istemini kabul eder. Bu süreçte hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır.

- Hastaya lüzumu halinde uygulanmak üzere hekim tarafından reçete edilen tıbbî talepleri bilimsel esaslara göre belirlenen sağlık bakım, tanı ve tedavi protokolleri doğrultusunda yerine getirir.

- Tıbbi tanı ve tedavi işlemlerinin hizmetten faydalanana zarar vereceğini öngördüğü durumlarda, müdavi hekim ile durumu görüşür, hekim işlemin uygulanmasında ısrar ederse durumu kayıt altına alarak hekimin yazılı talebi üzerine söz konusu işlemi uygular.

- Tıbbî tanı ve tedavi girişimlerinin hasta üzerindeki etkilerini izler, istenmeyen durumların oluşması halinde gerekli kayıtları tutarak hekime bildirir ve gerekli önlemleri alır.

- Görevi teslim alacak hemşire gelmeden ve gerekli bilgiyi hasta başında sözlü ve yazılı olarak teslim etmeden ve doğal afet, toplu kazalar gibi olağanüstü durumlarda ise hemşireye olan ihtiyaç ortadan kalkmadan kurumdan ayrılamaz.

- Hemşirelikle ilgili eğitim, danışmanlık, araştırma faaliyetlerini yürütür. Mesleği ile ilgili bilimsel etkinliklere katılır. Toplumun, öğrenci hemşirelerin, sağlık çalışanlarının ve adaylarının eğitimine destek verir ve katkıda bulunur.

- Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.

- Hizmet sunumunda, hizmetten faydalananların bireysel farklılıklarını kabul ederek, insan onurunu, mahremiyetini ve kültürel değerlerini azami ölçüde göz önünde bulundurur.

- Tüm uygulamalarını kayıt altına alır.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler