Hepsi Okuyor Bu Çocukların

Daha Fazla Göster

Eğitim engel tanımaz kelimesini bizlere bir kere daha hatırlatan çocuklar bunlar. Hızla değişen dünya da okumak engel tanımıyor. Sizler için dünyadan birkaç örnek toplayalım istedik.

Savaşın en acı izlerini taşıyan ve Gazze Şeridi olarak bilinen Filistin’in arazi bakımında en küçük nüfuslu bölgesi. Sık sık yapılan askeri operasyonlar yüzünden okuyacak bir okul bulmak neredeyse imkansız, ancak savaşın soğuk yüzü bile eğitimden geri kalmak için geçerli bir neden değil. Yıkık dökük okullarda bile eğitim tüm hızıyla devam ediyor.

Amerikan hapishanelerinde bazı mahkûmları düzene ayak uydurma ya da yarım kalan eğitimlerini hapis süresince tamamlanmasına yardımcı olan okullar var. Hatta bu tip eğitimlerin sonunda diploma törenleri bile düzenleniyor, şartlı salıvermeler gerçekleşiyor.

Dünyanın her yerinde okullara giden öğrencileri özel bir üniforma giymek zorundadırlar. Bazı yerlerdeyse kıyafet zorunlu değildir. Papua Yeni Gine’de neredeyse çıplak olarak öğretim gören öğrenciler de var.

Hindistan’da bir başka okul yoksul çocuklara gönüllüler tarafından organize edilen bir eğitim çeşidi veriliyor. Yeni Delhi şehrinde bulunan otobanın köprüsünün altını okul olarak kullanılıyor. Okumak veya bilgi almak için 4 duvarın arasına tıkılmak gerekmiyor. Eğitim her yerde eğitimdir. Bu fotoğraftan sonra aklıma Mahmut hocanın, “Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili üstünde damı olan yer değildir. sözü geldi. Haklıymış meğerse… Kolombiya dünyanın en egzotik ülkelerden birisi olabilir ancak orada okula gitmek oldukça maceralı bir olay. Örneğin, bazı Kolombiyalı öğrenciler her sabah 400 metrelik Rio Negro nehrini bu şekilde geçmek zorundalar. Rusya’nın Tundra bölgesinde yaşan bu göçmen halkın çocukları Nenets Özerk Bölgesi yönetimi tarafından ağustos ayında ailelerinin yanından helikopterler ile alınıp iyi bir eğitim alabilmeleri için özel yatılı okullara götürülüyorlar. Nijerya yoksulluk sıralamasında her zaman ilk 10’da yer alan bir ülke. Dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler Makoko’da yaşayan yoksul çocuklar için yüzen okullar inşa ediyor. Nijerya’da eğitim için gönüllü olduğunuzda araziler size ücretsiz tahsis ediliyor. Çocuklar aynı zamanda su üzerinde bulunan evlerde yaşamını sürdürüyor.

Fiziki şartlar ne olursa olsun, ister su üstünde ister bir merminin gölgesinde eğitim bir yolunu bulur. Bunun farkına varan birey toplum için daha faydalı etkinlikler içinde olma arzusundadır. Bu da hayatı çok büyük bir macera yapıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hepsi Okuyor Bu Çocukların

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!