Herkes ikinci el araç satışı yapamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (GTB) tarafından hazırlanan ve önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan tasarı ile ikinci el satışına büyük kısıtlamalar getiriliyor. Yetki belgesi olmayan sürekli araç satışı yapamayacak. İşte detaylar.

23580

Geçtiğimiz hafta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik tasarısında ikinci el araç satışı ile ilgili olarak önemli açıklamalar yapıldı. Bakanlık ikinci el araç satışına büyük kısıtlama getiriyor. Yetki belgesi olmayanlar araç satışı yapamayacak. Vatandaş yılda sadece 3 araç satışı yapılmasına izin veriliyor. Böylelikle vergisiz ve aracısız olarak bireysel araç satışı yapan kişiler artık satış yapamayacaklar.

Bakanlık vergi kaybını önlemek ve ikinci el araç satışına bir standart getirmek için kolları sıvamıştı. Hazırlanan taslak ilgili birimlerin incelemesine sunulmuştu. Taslakta en bariz ve göze çarpan ayrıntı yetki belgesi şartının bulunması ve 2. el araçta garanti kapsamı. İkinci el araçlar da artık garanti kapsamına alınacaklar. Satıcılar aracı belli bir süre veya kilometre garanti vermek zorundalar. Bireysel olarak yılda 3 araç satışına izin verilen vatandaşlar bireysel olarak garanti de veremeyeceklerinden satışlar artık oto galerilerden ve işletmelerden olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Galericiler odası tarafından verilecek yetki belgesi ile satış gerçekleştirilebilecek. Şirketler dışında kimse ikinci el araç alım satım işine giremeyecek. Bakanlık büyük bir vergi kaybının önüne geçerken aynı zamanda ikinci el araç alacaklar için de garanti kapsamı getirdi. İşletmeler ikinci el araca 6 ay veya 10 bin kilometre garantisi verecekler. Bu kapsamda garanti şartlarını da 3 ay içerisinde işletmeler yerine getirecek ve araç bozulduğu süre içerisinde alıcıya araç tahsisi sağlanacak. Böylelikle ikinci el araçta vatandaşın kandırılmasının önüne geçilerek araç alım satımı daha güvenli olacak.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağının yürürlüğe girmesi ile ikinci el araç satışı sadece yetkili kişiler tarafından yapılabilecek. İnternetten araç satışına da büyük darbe vuracak olan bu sistemle bireysel satışların önü kesilirken işletmeler ve oto galeriler dışında satış yapılması zorlaştırılıyor. İşletmeler de büyük sorumluluk altına girerek sattıkları araçlar için garanti sürecince alıcıya güven vermesinin önü açılıyor. Vatandaşa araç satarken hile yapan işletmeler tamamen men edilecek ve büyük yaptırımlar uygulanacak.

Çıkacak yeni yönetmelik ile birlikte çok büyük vergi kazancı da sağlanacak. Yılda Türkiye’de ortalama 5 milyon aracın satıldığı ve ancak 3’te 1’ine fatura kesildiği belirtildi. Bu yönetmelik ile birlikte ikinci el araç satışına getirilen kısıtlama hem vatandaşa güven verecek hem de Devletin kasasına vergi kazancı olarak dönecek. Taslağı indirmek için TIKLAYINIZ.

Exit mobile version