HGS ve OGS Noktalarında Radar Uygulaması

Yeni uygulamanın 31 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olması birlikte otoyollarda giriş ve çıkış yapılan HGS/OGS noktaları arasında ki süre baz alınarak ortalama hızları hesaplanmış olunacak.

32955

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından imzalanan anlaşma gereğince 31 Temmuz 2017 tarihinden itibaren otoyollarda araçların ortalama hızları, gişelere giriş ve çıkış süresi arasında ki fark hesaplanaraktan ortalama hızları hesaplanacak. Bu anlamda hız ihlali yapan kişilere cezai işlemler uygulanacağı belirtildi.

Yeni uygulamanın 31 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olması birlikte otoyollarda giriş ve çıkış yapılan HGS/OGS noktaları arasında ki süre baz alınarak ortalama hızları hesaplanmış olunacak. Peki, cezai işlemler nasıl uygulanacak.

Belirtilen hız sınırını yüzde 10 ila 30 arasında aşan sürücülere 154 TL para cezası ödeyecek. Yüzde 30’dan fazla aşan kişiler ise 427 TL para cezası ödeyeceğinin altı çizildi. Verilen cezalara sürücülerin 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunacak. Uygulanacak olan bu sistem Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyolları arasında geçerli olmaya başlayacak. 31 Temmuz 2017 tarihinden itibaren HGS/OGS noktalarında bir nevi radar konulması ile birlikte otoyollarda kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Exit mobile version