HİS Başkanı Yasin Bölükbaşı: “Salgına rağmen güzel kazanımlarımız oldu”

ANKARA (AA) - SİNEM ER - Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Başkanı Yasin Bölükbaşı,"Salgına rağmen güzel kazanımlarımız oldu." dedi.Bölükbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen toplumda spor ...

Daha Fazla Göster

ANKARA (AA) – SİNEM ER – Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Başkanı Yasin Bölükbaşı,”Salgına rağmen güzel kazanımlarımız oldu.” dedi.

Bölükbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen toplumda spor yapmanın önem ve değerinin anlaşılmasının kazanım olduğunu belirterek, federasyonun bireyler üzerindeki katkılarının artırılması için çalışmaların devam edeceği söyledi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Avrupa spor elçiliği görevini yürüten Bölükbaşı, 2020 yılı Avrupa Birliği Liderler Raporu'nda, federasyonun tüm programlara uymasından dolayı övgü aldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sahada Avrupa Spor Haftası'nı, diğer taraftan da Erasmus Plus programlarının tamamını düzgün bir şekilde faaliyete geçirdiğimiz için ilerleme raporunda bu durum kayıtlara düştü. Türkiye'nin özellikle de salgın dönemine rağmen, Avrupa Spor Haftası'nı diğer ülkelere kıyasla çok iyi yapabilen bir ülke olduğu anlaşıldı. Ülke genelinde il, ilçe gerçekleştirdiğimiz organizasyon sosyal medya ve tüm medya organlarında da yer aldı. Bu sene, koronavirüs salgının etkisi altında yaptık üstelik. Biz yine sokağa çıkmak, insanlara ulaşmak istiyoruz ama bu tehditte her gün daha fazla vaka sayısı açıklanıyor, inşallah baharın kendisini hissettirmeye başlamasıyla, aşılama programı da çok iyi gidiyor, durumlar rahatladığında biz de sahaya inmiş olacağız.”

“Koronavirüs salgını nedeniyle kaybettiğimiz bir, bir buçuk yıl varmış gibi gözükse de herkes için spor anlamında kazanımlar oldu.” diyen Bölükbaşı, şöyle konuştu:

“İnsanlar evde çok kaldığı için kilo artışı, çok fazla hareketsizlikten başka çeşitli hastalıklar ortaya çıktı. İnsanlar sağlıklı yaşam bilincine sahip oldu, spora ilgisi arttı bu dönemde. Sürekli denetlediğimiz spor salonlarında bunu görüyoruz, ciddi bir talep var. Spor eğitmenleriyle bire bir çalışmaya yoğun bir talep var özellikle de. İnsanlar artık uzaktan da bir fiziksel aktiviteyi, bir eğitmen eşliğinde yapabiliyor olduklarını da gördüler. Bu dönem içinde 7 tane televizyon programı yaptık. Sporun sadece alet ve ekipmanla yapılmadığı, insanın kendi vücut ağırlığıyla da spor yapabildiği anlaşıldı ve kas ve iskelet sistemi için daha faydalı olduğunu belirten makaleler de var. Spor salonlarına, kulüplere giderek, spor yapmanın, sosyalleşmenin, olanakları da devam ediyor ama insanların artık spor yapmamak için bir bahane olmadığını öğrendi.”

Salgın döneminde HisApp mobil uygulamasıyla sporun her zaman her yerde uygulanabilir olduğunun anlaşıldığını dile getiren Bölükbaşı, “HisApp uygulamamıza bedensel, görme, işitme engelli bireylerin de uygulamamızdan yararlanabilmesi için modüller ekledik. Yakın zamanda da çocuklar ve yaşlılar için modüller eklemeyi planlıyoruz. Bu eksiklerimizi de tamamladığımızda, uygulamamızın sürekli güncellenerek daha erişilebilir ,daha kolay olması için çalışacağız. Kullanıcı sayısı çok arttı, iki yüz bine ulaştı. Belki bir bina, bir spor salonu inşa etmedik ama HisApp Türkiye'nin ulaşılabilirlik açısından en büyük spor salonudur. Hangi spor salonunun iki yüz bin üyesi var, üstelik ücretsiz, herkesin kendi egzersizlerini yapabileceği bir uygulama. Bir ücreti olmadığı gibi, her ay uygulamayı en çok kullananlara ödüller de veriyoruz, motive olsunlar, devamlı kullansınlar diye.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın döneminin her türlü olumsuzluğuna rağmen, yeni pencereler, fırsatlar da oluşturduğunu vurgulayan Bölükbaşı, “Çevrim içi etkinliklerimiz, HisApp uygulamamız, düzenlediğimiz kurslarımız sayesinde salgın döneminde, salgına rağmen güzel kazanımlarımız oldu. 2016 yılında belgeli antrenör sayımız 3 bin civarında iken şuan 9 bini geçmiş durumda ki 10 bine ulaşmasını beklediğimiz antrenör havuzu bir istihdam oluşturuyor. Bu istihdam sayesinde hayatını kazanıyor, spor endüstrisi büyüyor. Denetlediğimiz spor sayısı 20 iken şuan bu sayı da bini geçti.” şeklinde görüş belirtti.

Salgının durumuna göre Uluslararası Herkes İçin Spor Zirvesi'nin düzenleneceğini söyleyen Bölükbaşı, “Zirvemizi Gazi Üniversitesi işbirliğinde, 21-23 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Fiziksel aktivite ve sağlıklı yaşam üzerine, ortopedi uzmanlarından, fizyoterapistlerden, diyetisyenlerden katılımcılar var. Uluslararası Herkes İçin Spor Genel Sekreteri de açılış programında olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HİS Başkanı Yasin Bölükbaşı: “Salgına rağmen güzel kazanımlarımız oldu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!