1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Hizmet Alımı Sözleşmesinde Olup Olmadığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz
Hizmet Alımı Sözleşmesinde Olup Olmadığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz

Hizmet Alımı Sözleşmesinde Olup Olmadığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz

1 Ocak 2018 resmi gazetede taşeron işçilerin kadro sürecine dair detaylar, usul ve esaslar yayımlandı. Taşeron işçilerden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinde olanlar kadroya geçecek. Peki bu kapsamda olduğunuza nasıl bakabilirsiniz?

A+A-

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 üncü madde ile tanınan sürekli işçi kadrolarına geçirilme hakkından yararlanılabilmesi için personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin anılan maddenin onuncu fıkrasında tanımlanan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi olması gerekir hükmü taşeron işçiler için hayati bir önemi vardır.

Çünkü personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmesinde olanlar kadroya geçirilirken, bu hizmet alımı sözleşmesinde olmayanlar kadroya geçirilmeyeceklerdir. Bu kapsamda kendi çalıştığınız birimin bu kapsamda olduğunu kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Detaylı inceleme yapmak için mutlaka kendi çalıştığınız idarenin yer aldığı hizmet alımı sözleşmesini bulup bu kapsamda olup olmadığını inceleyiniz.

Bugün yayımlanan geçiş hükümlerinde özellikle % 70'lik detay vardı. Bu da yaklaşık maliyetin en az % 60'lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil olmak üzere işçilik giderlerinden olması gerekiyor. Aksi takdirde kapsam içerisinde olunmayacak.

Ayrıca danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmediğinden taşerona kadro kapsamında değerlendirilmedi.

Dolayısıyla personeller kapsamda olup olmadıklarını geçiş hükümlerinde yer alan işçinin istihdam edildiği sözleşmenin kanun hükmünde kararname kapsamında personel alımına dayalı hizmet alımı sözleşmesi olup olmadığı hususu Kamu İhale Kurumu kayıtlarından kontrol edilecektir. Siz de tüm ihale dokümanlarını EKAP sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kamu İhale Kurumu EKAP ihale dosyalarına ulaşmak ve incelemek için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum