HSYK’nın ihraç ettiği 2 bin 847 Hakim ve Savcının tam listesi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından 15 FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında 2 bin 847 Hakim ve Savcıyı meslekten ihraç etti. Görevine son verilen tüm isimler açıklandı. İşte detaylı tam liste.

23635
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunun 24 Ağustos tarihli gerekçeki kararı ile 2 bin 847 Hakim ve Savcı görevden ihraç edildi. 23 Temmuz tarihli 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği OHAL kapsamında alınacak tedbirlerle ilgili olarak HSYK’nın verdiği gerekçeli karar bugün yayınlandı. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verildiğinden ilgili Hakim ve Savcılar meslekten ihraç edildiler. Gerekçeli ve karar yayınlandı.

667 Sayılı Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamındaki KHK’nın ilgili hükümleri gereği Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun salt çoğunluğu tarafından karar verileceği, Ayrıca Yargıtay Daire Başkanı ve üyeleri hakkında ise Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından karar verileceği belirtildi.

Öte yandan Danıştay daire başkanı ve üyeleri hakkında Danıştay Başkanlık Kurulunca karar verilirken hâkim ve savcılar hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunca karar verileceği belirtildi. Sayıştay meslek mensupları hakkında ise Sayıştay Başkanının başkanlığında, başkan yardımcıları ile Sayıştay Başkanı tarafından belirlenecek bir daire başkanı ve bir üyeden oluşan komisyonca karar verileceği belirtilir hükümleri gereği bugünkü görevden ihraçlar karara bağlandı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) FETÖ/PDY terör örgütü mensubu oldukları Emniyet Genel Müdürlüğü terörle mücadele birimlerince düzenlenen raporlarla anlaşıldığı belirtildi.

Alınan kararlar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından temin edilen bilgi ile belgeler ile ilgililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın niteliği ve soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan hâkim ve Cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu tutanakları, itirafçıların beyanlarına göre ve diğer belgelere dayandırılarak Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin incelemesine sunulduğu ve karara bağlandığı belirtildi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun aşağıdaki tam listesinde de yer alan 2bin 847 Hâkim ve Cumhuriyet savcısının FETÖ/PDY örgütü ile irtibat ve iltisakları bulunduğu değerlendirildiğinden 667 sayılı KHK’nın 3. maddesi uyarınca meslekten çıkarılmalarına oybirliği ile karar verilmiştir. Hakim ve Savcıların tam listesi için TIKLAYINIZ. Gerekçeli karar için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!