1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Hükümet Kamu İşçilerine Yeni Zam Teklifini Açıkladı
Hükümet Kamu İşçilerine Yeni Zam Teklifini Açıkladı

Hükümet Kamu İşçilerine Yeni Zam Teklifini Açıkladı

Hükümet kamu işçilerine 2019 ilk 6 ayı için seyyanen zam üstüne yüzde 7 artış önerdi.

A+A-

Hükümet kamu işçilerine 2019 ilk 6 ayı için seyyanen zam üstüne yüzde 7 artış önerdi. 2019 ikinci 6 ay zam teklifi yüzde 6 oldu. 2020 zam teklifi ise ocak ve temmuz aylarında yüzde 3 oranında artış şeklinde oldu. Türk-İş tarafından anlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı da alındı.

Bu kapsamda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından 7 Ağustos'ta bir açıklama yapılmış ve hükümetin yeni bir teklif sunmamasına ve yeterli zam oranı verilmemesine tepki gösterilmişti. İşte bu açıklamanın tam metni:

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolüyle ilgili, "Bakan hanım, 'bize bir iki gün müddet verin bununla ilgili bir çalışma yapalım' dedi. Yarın ya da öbür gün bize bir haber verirler diye düşünüyorum. Dün resmi bir teklif olmadığı için kamuoyuyla paylaşmanın anlamı yok. Görüşmede çıkarttığım bir iki güne kadar bize bir haber verecekler. Dünkü görüşmeden çok da umutsuz değilim." açıklamasında bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK ile dün akşam saatlerinde sözleşmeyle ilgili görüştüğünü belirten ATALAY, şunları söyledi:

"Bakan hanım, 'bize bir iki gün müddet verin bununla ilgili bir çalışma yapalım' dedi. Yarın ya da öbür gün bize bir haber verirler diye düşünüyorum. Dün resmi bir teklif olmadığı için kamuoyuyla paylaşmanın anlamı yok. Görüşmede çıkarttığım bir iki güne kadar bize bir haber verecekler. Dünkü görüşmeden çok da umutsuz değilim."

- "İşçilerin taleplerini lütfen yerine getirin"

Cuma gününe kadar sözleşmenin masa başında bitmesini istediklerini, sürecin uzaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını vurgulayan ATALAY, "Sayın Cumhurbaşkanına da ülkeyi yönetenlere de bir kere daha sesleniyorum; bizim vaktimiz kalmadı, işçilerin taleplerini lütfen yerine getirin." dedi.

ATALAY, işçilerin uzayan süreç nedeniyle dayanma gücünün kalmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Ya uzlaşmayla anlaşacağız, ya arkadaşlarımız kanunda doğan haklarını kullanacak. Bugüne kadar TÜRK-İŞ’in de sendikaların da arzusu arkadaşlarımızın haklı taleplerini çözmek. Bugüne kadar bunla ilgili bir netice alamadık. Şu anda verdikleri zam iki sene evvel aldığımız zammı dahil karşılamıyor. Biz afaki bir rakam istemiyoruz. Doğal gaza, elektriğe gelen zamlar ortada. Bizim alım gücümüz düştü. Çarşıdaki pazardaki enflasyon açıklanan enflasyon örtüşmüyor."

- "Rakamları işçiler ve sendikacılar belirledi"

Sözleşme görüşmelerinde geline süreçle ilgili sendikaları bilgilendirmek için konfederasyonları bünyesindeki kamu koordinasyon kurulunu bugün toplayacaklarını bildiren ATALAY, bu toplantıda Bakan SELÇUK ile dün yapılan görüşmeyi ele alacaklarını ve süreçle ilgili yeni yol haritalarını belirleyeceklerini söyledi.

ATALAY, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payında oluşan talebini anımsatarak, "Bu rakamları işçiler ve sendikacılar belirledi. Gelecek rakam konusunda işin sahibi razıysa bizim için problem yok. İşin sahibine sormadan hiçbir şey yapmam." değerlendirmesinde bulundu.

- İşçiler toplantıya destek verdi

ATALAY'ın basın açıklamasında Türkiye Kömür İşletmelerinden iki, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve TEDAŞ'ta birer işçi de yer aldı.

Toplantıya, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ve TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların genel başkanları katıldı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler