1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Hükümet Kamu İşçilerinin Zam Taleplerine Karşılık Teklifini Yaptı
Hükümet Kamu İşçilerinin Zam Taleplerine Karşılık Teklifini Yaptı

Hükümet Kamu İşçilerinin Zam Taleplerine Karşılık Teklifini Yaptı

200 bin işçinin kaderini belirleyecek olan ve 2019 - 2020 dönemi için ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesinin ikinci toplantısında Türk İş masadan kalktı. Türk-İş’in talebine karşılık

A+A-

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY önderliğinde Genel Merkezden hareket eden heyet, 19 Haziran 2019 Çarşamba günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na hareket etti. Burada Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK ile bir araya gelen heyet, TÜRK-İŞ’in Kamu İşçisi için taleplerini iletmişti.

TÜRK-İŞ tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon+3 puan refah payı talep etti.

TÜRK-İŞ Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Koordinasyon Kurulu’nun kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019 ve 2020 yılı için talebini iletmişti.

Fakat 9 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla hükümet Türk-İş’in teklifine karşılık bir teklif sundu ve Türk-İş masadan Bakan’a teşekkür ederek kalktı. İşte Türk-İş’in teklifine karşılık hükümetin verdiği teklif:

3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Genel Başkan Ergün Atalay tarafından yapılan açıklamada Sayın Bakan’a teşekkür edip masadan kalktı.

TEKLİFİN KABUL EDİLECEK BİR YANI YOK

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" denilerek YA İMZALAYACAĞIZ YA GREV hakkımızı kullanacağız dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ 200 BİN İŞÇİYİ İLGİLENDİRİYOR

Yapılan açıklamada Karayolları, Demiryolları, İl Özel İdareleri, Şeker Fabrikaları ile Elektrik Üretim Santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine Hükümet ile Türk-İş, yeni sözleşme için ikinci kez masaya oturuldu ama sonuç alınamadı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler