1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Hükümet Taşeron İşçilerle Beraber 200 Bin 4/B’liyi de Kadroya Alacak mı
Hükümet Taşeron İşçilerle Beraber 200 Bin 4/B’liyi de Kadroya Alacak mı

Hükümet Taşeron İşçilerle Beraber 200 Bin 4/B’liyi de Kadroya Alacak mı

2018 yılına kadar taşerona kadro konusunda hangi statü verileceğine dair tüm detaylar çok kısa zamanda belli olacak. Taşerona verilecek kadro ile beraber 4/B sözleşmeli 200 bin personel de kadro talep ediyor!

A+A-

Taşeron işçilere kadronun nihayet sonuna gelindi ve çok kısa zamanda da nihai karar açıklanarak verilecek kadronun detayları belli olacak. Taşeron sistemin bitirilmesi adına yapılacak olan çalışmanın sonucu çok önemli olacak. Çünkü sistem yine devam ederse taşeron sorunu sürecektir. Tıpkı 4/B sözleşmeli personellerin sorunlarının devam ettiği gibi.

 

4/B sözleşmeli personellerin tayin sorunları aile bütünlüğünü tehdit ediyor!

 

Sözleşmeli olarak işe başlayan personeller aile birliği kuramadıkları için 4/A kadrolu personel gibi tayin hakları bulunmuyor. Yıllardır da bu sorun devam ediyor. Çünkü her kurum neredeyse personel alımlarını hem açıktan hem de sözleşmeli çakılı kadro olarak yapıyor ve personeller bu durumdan mağdur.

 

Giderek artan bir diğer sözleşmeli sistem de öğretmenlikte büyüyor ve sorun da aynı oranda büyüyecek. Öğretmenler 4+2 yıl esasına göre çakılı kadro çalışacaklar ve ancak 6’ncı yıl sonunda tayin hakkına sahip olacaklar. Ya işini ya eşini seç sözünü de unutmamak gerek. Bakan Yılmaz tarafından söylenen bu söz sonrası durumun ne kadar vahim olduğu görülebilir.

 

4/B personellere daha önce kadro konusunda seçim vaadi olmasa da sözler verilmiş ve kadro çalışmalarının tamamlanacağı söylenmesine rağmen bu söylemler havada kalmıştır. Maalesef kamuda personel alımları da giderek kadrolu merkezi KPSS puanı ile değil sözleşmeli olarak ve mülakat puanı ile yapıldığı görülmektedir.

 

Gelecek bu taşeron kadrosu ile yeni bir istihdam türü değil tam kadro verilmesi ve diğer tüm sözleşmeli personellere de aynı ölçüde koşulsuz ve şartsız 4/A kadrosu verilmesi gerekmektedir.

 

4/B’ye ve taşerona kadro KPSS ile merkezi atamayı etkilemeyecektir. Çünkü hali hazırda hem taşeron çalışanlar hem de sözleşmeli personeller zaten kamuda istihdam edilmektedir ve bu çalışanların yerine kadrolu alım zaten yapılmamaktadır. Bu kapsamda taşerona kadro çalışması 657 altında çalışan tüm 4/B ve diğer istihdam şekillerini de kapsamalı ve devlet kadroları tek sistem üzerinden kadrolu olarak devam etmelidir.

 

Bknz: Koncuk: Taşeron Sistem Ülke Geleceğini Tehdit Ediyor, Yeni Sistem Ana Memur Alımına Dönüşmemeli

Bknz: Taşerona Kadro Memur Olarak Değil Kamu Çalışanı Olarak Verilecek

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum