1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hurdaya Ayrılan Otomobiller Ülke Savunmasına Katkı Sağlıyor
Hurdaya Ayrılan Otomobiller Ülke Savunmasına Katkı Sağlıyor

Hurdaya Ayrılan Otomobiller Ülke Savunmasına Katkı Sağlıyor

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, ülke genelinde ki üç hurda müdürlüğüyle yaklaşık olarak yılda 300 bin ton ömrünü tamamlamış malzemeyi, savunma sanayisine geri kazandırıyor. Hurda otomobiller ülke savunmasına nasıl katkı sağlıyor?

A+A-

Ülkemiz, Sanayi de kullanılan ham madde için gereksinim duyduğu hurdanın üçte ikisini ithal ediyor. Bu yönüyle hurda malzemeler stratejik açıdan çok önemli bir yer alıyor. Ayrıca Savunma sanayinin yanında, demir çelik fabrikalarına da gönderilen hurdalar, ülke ekonomisi için de önem arz ediyor.

Makine Kimya Endüstri Kurumu (MKE), ülke ekonomisine ve savunma sanayisine çok önemli bir çalışmayla katkı sağlıyor. MKE başta askeri kurumlar olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait ömrünü tamamlamış yaklaşık 300 bin ton hurda malzemeleri, ülke genelinde ki müdürlüklerinde toplayarak yeniden ham madde olarak değerlendiriyor.

Öncelikli olarak, Savunma sanayinin ham madde ihtiyacını karşılayan hurda malzemeler çok zorlu bir süreçten geçiriliyor. Türlerine göre ayrıştırılan hurdaların içindeki pirinç, bakır, demir ve çelik malzemeler MKE’nin Ağır silah fabrikası, çelik fabrikası ve pirinç fabrikasına gönderiliyor. Bu fabrikalarda parçalanan hurda malzemeleri genellikle hurda otomobiller, ömrünü tamamlamış ulaşım araçları oluşturuyor. Geri dönüşümle tekrar kazanılan bu malzemeler, fırtına obüslerinin namlularında da kullanılıyor. Yine bu işlenmiş malzemeler, vatan savunması için gerekli olan silah, kurşun, mühimmat ve diğer savunma sisteminin üretim bölümünde kullanılıyor.

MKE, son yıllarda uygulanan hurda araç teşvik ve destekleri sayesinde iş hacimlerini arttırdıklarını belirtiyor. 20 yaş ve üzeri araçlara getirilen vergi borçları ve idari para cezalarının silinmesiyle MKE’nin iş hacmindeki artışa 1300 araç ile büyük destek sağlandığı açıklanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.