İBB’nin Adalar’da Elektrikli Araç Kullanımına Ret Cevabı Geldi!

Adalar Kaymakamlığı tarafından İBB’nin elektrikli araç kullanımı hakkındaki başvurusu reddedildi.

63111
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalar Kaymakamlığı İBB’nin Başvurusunu Reddetti

Adalar Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet elektrikli aracın kullanımı ile ilgili yaptığı başvuruyu reddetti. Kaymakamlık reddetme gerekçesi olarak başvurunun Karayolları Trafik Kanunu’na uymamasını gösterdi. İBB tarafından Adalar ilçesinde atlı faytonların yerine kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli araçlar için yapılan başvuru Adalar Kaymakamlığı’nca reddedildi. İBB 60 adet aracın kullanımına dair Adalar Kaymakamlığı’ndan izin talebinde bulunmuştu.

İzinsiz Kullanımda Para Cezası Kesilecek

İstanbul büyükşehir Belediyesi tarafından Adalar Kaymakamlığı’na yapılan faytonların yerine geçecek elektrikli araçların kullanımı başvurusu Karayolları Trafik Kanunu’na uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildi. İBB araçları bu izni almadan kullanırsa araçlara idari para cezası kesilecek. Kaymakamlık tarafından yazılı bir açıklama yapılarak bilgilendirmede bulunuldu.

Adalar Kaymakamlığı Yazılı Açıklama Yaptı

Adalar Kaymakamlığı’nın açıklamasında İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 15 Haziran 2020 tarihinde kendilerine ulaştırdığı yazıda 60 adet elektrikli aracın satın alındığının, bu araçların sahaya çıkarak teknik anlamda kontrollerinin yapılması, araçların Adalar’da çalışacakları güzergahların belirlenmesi ve gerekli test sürüşleri için izin talep ettiği bildirildi.

Gerekli Belgelerde Eksiklik Bulunuyor

Bahsi geçen araçlarla ilgili 29018 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesinde belirtilen ilk defa tescili yapılan ve tescil işlemi zorunlu olan ya da gümrükten alındığında en geç 3 ay içinde tescil edilmesi gereken araçlar için istenen belgelerin bulunmadığı belirtildi. Eksik belgelerin ise tescil başvurusu belgeleri ve zorunlu mali sorumluluk sigortası olduğu bildirildi. Bu eksiklikten dolayı sahada teknik denemelerin ve test sürüşlerinin yapılmasının uygun olmadığı, bu belgeler eksik şekilde araçların trafiğe çıkartılması halinde aynı kanunun maddeleri gereğince idari para cezası uygulamasına gidileceği de haber verildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!