1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. İÇİMİZDEKİ ÇOCUK
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

İÇİMİZDEKİ ÇOCUK

A+A-

   Her insanın  içinde, varlığından bile habersiz olduğu yalansız ve gösterişsiz bir canlı vardır. Bu canlı ki, koca bedenlerin küçük ruhudur . İçimizdeki çocuktur o.  Daha önce biz olan, eski bir tanıdıktır . İnsanların kaybettiği neşe, doğallık, güven  ve sınırsız hayal gücü o çocuğun içinde saklıdır. Bu yüzden mutlu bir hayatı hedefleyenlerin içlerindeki bu çocukla sağlıklı ilişki kurmaları gerekir.

   Doğan Cüceloğlu İçimizdeki çocuk kitabında konuya dair şöyle der ; ‘’İçimizdeki çocuk sağlıklı olmadan biz yetişkinlerin sağlıklı ve doyumlu bir yaşam gerçekleştirmesi olanaksızdır. İç çocuğun gelişimi durunca, bedenen büyüse dahi, psikolojik yetenekleri bakımından kişi çocuğumsu ve  çarpık kalır. Bu çocuğumsuluk ve çarpıklık yetişkin çocukların psikolojik yeteneklerinin temelini oluşturur. Bu kişileri küskün, kızgın, gergin,saldırgan, pısırık, bağnaz, tutkunluğu ve düşkünlüğü olan insanlar olarak çevremizde görürüz’’(1) Öyle ki  içimizdeki bu çocuk insana süregelen bir yaşam enerjisi verir. İnsanı enerji küpü yapar. Bu enerji sayesindedir ki, her düştüğümüzde ayağa kalkıp yolumuza devam ederiz. Bu durum daha merhametli,  daha cesur, daha özgür ve daha üretken bireyler olmaya vesile olur. Bilim insanlarını düşünün.  Onlar büyük buluşlar yapmaya iten şey, içlerindeki çocuğu keşfedip, o çocuğun merakının peşinde buluşlarını gerçekleştirmeleri değil midir ?

 İçimizdeki çocuğu ortaya çıkmak daha bir gözü kara olmaktır. ‘’Korkusuzca takla atmak, zıplamak, hoplamak, duvardan duvara atlamak. Neredeyse “düz duvara bile tırmanmak.” Çocuklar korku nedir bilmezler çünkü içlerinde sadece sevgi duygusu vardır. Korku, büyüdükçe geliştirdiğimiz bir duygudur çünkü. Çocuklar, sadece sevgi beslerler ve o yüzden de cesurdurlar. Ya büyüdükçe ve içimizdeki çocuğu kaybedince? İşte o zaman korku sarar çevremizi, uzaklaşıveririz çocukluktan…’’(2)

 İçinizdeki çocuk öldüğünde  geriye kalan cesetlere yetişkin denir. Bu nedenle  insanlar, dış görünüşlerinin yaşlanmasından çok içlerindeki bu çocuğun ihtiyarlamasından endişe etmelidirler . Doktor Who ne güzel söyler ‘’ Eğer arada bir çocukluk etmeyeceksen, büyümenin bir anlamı yok . Çünkü içimizdeki çocuğu ortaya çıkarmak yaşama sevincini ikiye katlamaktır. Bu sevinçle gecenin bir vakti dışarı çıkmak,  ‘’kim ne der’’ diye aldırmadan salıncakta kahkahalarla sallanabilmektir. Kaydıraktan özgürce kendini bırakmak ve mutluluğa sobee diyebilmektir. Yağan yağmurda alabildiğince ıslanmaktır. Bir su birikintisinde zıplamak ve eline aldığı bir çamurun yumuşaklığını doyasıya  hissetmektir.. Küçüklüğünde  heyecanla topladığı deniz kabuklarına her an ışıltılı gözlerle bakmaktır. Yeni doğan bir köpek yavrusunu korkusuzca ve  tiksinmeden bağrına basabilmektir.

   İçimizdeki çocuk modern hayatın hızına yetişmeye çalışırken, fark edilmeyen akıp giden güzelim hayata işaret edendir. Bu hayatın içinde es geçilen ve unutulan mutlulukları hatırlatandır. Biz ona ne kadar vefasızlık etsek, hoyratça harcasak ve değerini bilemesek te , o yine de ara sıra başını çıkarıp ışıltılı gözleriyle bize bakar.Üstelik içimizdeki çocuk  o kadar da yaramaz değildir. Öyle çok  şey istemez sizden. İçinizden geldiği gibi yaşamanızı  bekler. İlgi , güven, masumluk ve  sevgidir istediği.

   Hayata biraz daha çocuksu hislerle yaklaşmak hayat daha bir renkli kılar. Buna dair kızımın bir sözü beni hep etkilemiştir. ‘’Baba gibi değil de çocuk gibi  olduğunda senle oynamaktan daha çok zevk alıyorum ‘’ Bu yüzden  daha yaşanır bir dünya için her insan içindeki çocuğun ellerinden tutup azıcık dışarı çıkarması gerekecektir. İçimizdeki bu çocuğa ne kadar iyi bakar ve  ne kadar yaşamasına izin verirsek mutluluğa da o ölçüde yaklaşılacaktır. Ne dersiniz , bu mutluğu hak etmiyor muyuz  ?

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.