1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İçişleri Bakanı Soylu: POMEM Polis Alımlarında Yaş ve Boy Esnetilmesi Mümkün Değil!
İçişleri Bakanı Soylu: POMEM Polis Alımlarında Yaş ve Boy Esnetilmesi Mümkün Değil!

İçişleri Bakanı Soylu: POMEM Polis Alımlarında Yaş ve Boy Esnetilmesi Mümkün Değil!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu POMEM sınav sonuçlarının açıklanmasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca 2020 yılında adayların merakla beklediği POMEM polis alımlarındaki yaş ve boy şartlarında esneklik olmayacağını açıkladı.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan son dakika POMEM polis alımları yaş şartı ve POMEM polis alımları boy şartı hakkında önemli açıklamalar geldi. Bilindiği üzere polis alımlarında adayların yaş şartının esnetilmesi yönünde yoğun talepleri vardı ve My Memur olarak bizler de bu konuyu sürekli gündemde tutmaktaydık.

Maalesef Bakan Soylu’dan gerek POMEM polis alımı yaş şartı gerekse boy şartında herhangi bir değişikliğin mümkün olmadığı açıklaması geldi. POMEM polis alımlarında yaş ve boy kriterlerine dair son güncel durumu da araştıran adaylar için gerekli bilgileri bu haberimizde hazırladık.

POMEM polis alımlarında yaş şartı 30 olarak uygulanmaktadır. Daha önce 31 Aralık olan şart 1 Ocak olarak güncellenmiş ve birçok mağduriyet çözülmüştür. Ancak yaş şartının en az 2 yıl esnetilmesi noktasında maalesef Bakan Soylu’dan gelen açıklama olumsuz oldu. Polis alımlarında yaş şartı o yılın Ocak ayı itibarıyla 30 sınırı konmaktadır. İşte Polis alımlarında tüm şartlar ve son güncel alımdaki durum:

POMEM 2020 YILI POLİS ALIMLARI TÜM ŞARTLARI

T.C. vatandaşı olmak,

Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.

POMEM 2020 YILI POLİS ALIMLARI KPSS ŞARTI

2020 KPSS sınavlarından sonra gerçekleşecek bir alımda 2018 "KPSS hükümleri 2020 olacak güncellenecektir." İşte 26. Dönem POMEM 7000 polis alımındaki hükümler.

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin  (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00),  önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

POMEM 2020 YILI POLİS ALIMLARI YAŞ ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) gerekiyor. "2020 yılı itibarıyla 27. dönem POMEM için bu hüküm 1 ocak 1991 olarak güncellenecektir."

POMEM 2020 YILI POLİS ALIMLARI BOY-KİLO ŞARTI

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak gerekiyor.

POMEM 2020 YILI POLİS ALIMLARI DİĞER TÜM ŞARTLAR

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler