1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. İçişleri Bakanlığı GAMER Teşkilatı, Görev, Yetki, Çalışma Usul ve Esasları Belirlendi
İçişleri Bakanlığı GAMER Teşkilatı, Görev, Yetki, Çalışma Usul ve Esasları Belirlendi

İçişleri Bakanlığı GAMER Teşkilatı, Görev, Yetki, Çalışma Usul ve Esasları Belirlendi

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi teşkilat, görev, yetki, çalışma usul ve esasları hakkında yönetmelik 24 Ekim 2019 Tarihli ve 30928 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik detayları My Memur haberde.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından GÜVENLİK VE ACİL DURUMLAR KOORDİNASYON MERKEZİ TEŞKİLAT, GÖREV, YETKİ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 24 Ekim 2019 Tarihli ve 30928 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi teşkilat, görev, yetki, çalışma usul ve esasları hakkında yönetmeliğine dair tüm detayları My Memur haber olarak hazırladık.

Bu Yönetmeliğin amacı; kamu düzeni ve güvenliğini, bireylerin temel hak ve hürriyetlerini, toplumun huzur ve güvenini temin etmeye yönelik faaliyetler ile doğa, insan ve teknoloji kaynaklı acil durumlarda ortaya çıkabilecek her türlü güvenlik riskinde, güvenlik odaklı olarak Bakanlık merkez birimleri, bağlı kuruluşlar, valilikler, mahalli idareler, diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak üzere, Bakanlık hizmet birimi olarak kurulan Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinin teşkilat, görev, yetki, çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.

Bu Yönetmelik; güvenlik ve güvenlik kaynaklı acil durumlarda bütünleşik bir yönetim anlayışı ile olay öncesi, sırası ve sonrasında yürütülecek faaliyetlerin yer aldığı acil durum planlamasını yapmak, yaptırmak ve buna ilişkin uygulama tedbirlerini almak, Bakanlık merkez birimleri, bağlı kuruluşlar, valilikler, diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması hususlarını kapsar.

Bakanlık GAMER’in Teşkilat ve Görevleri

(1) Bakanlık GAMER, başkan ve çalışma gruplarından oluşur. Çalışma grupları, Başkanın teklifi ve Bakanın onayı ile oluşturulur. Onayda çalışma gruplarının görevlerine yer verilir.

(2) Çalışma grupları; GAMER personeli ve Bakanlık merkez birimleri ile bağlı kuruluşlardan görevlendirilecek personelden oluşur. Güvenlik kaynaklı acil durumun seviyesine bağlı olarak ihtiyaç halinde diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlardan personel desteği alınabilir.

Görevler

(1) GAMER; kamu düzeni ve güvenliğini, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini, can ve mal emniyetini, toplumun güven ve huzurunu temin etmeye yönelik faaliyetler ile acil durumlarda ortaya çıkan her türlü güvenlik riskine karşı aşağıdaki görevleri yapar:

a) Olay öncesi, sırası ve sonrası süreçleri bütünleşik bir yönetim anlayışı ile etkin bir şekilde planlamak, takip ve koordine etmek.

b) Gerekli analiz ve planlama çalışmalarını yapmak, çözümler üretmek, eğitimler düzenlemek.

c) Görev ve sorumluluk alanıyla ilgili bütünleşik görüntü, bilgi ve veri sistemleri oluşturmak.

ç) Bakanlık merkez birimleri, bağlı kuruluşlar, valilikler, mahalli idareler, diğer bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

d) Afet ve acil durumlar ile ilgili olarak Bakanlığa verilen görevlere ilişkin iş ve işlemleri yürütmek.

e) Sivil savunma ve seferberlik hizmetlerine ilişkin ilgili mevzuatla Bakanlığa verilen görevleri yerine getirmek.

f) Kritik altyapı, tesis ve yatırımların güvenliğini sağlayan kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlamak.

g) Güvenlik kaynaklı acil durumların yaşandığı ilin yerel imkânlarının yeterli olmaması halinde merkezi idare, kurum ve kuruluşlar ile iller arası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışmaları koordine etmek.

ğ) Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi ile Bakanlık arasındaki bilgi akışı ve koordinasyonu sağlamak.

h) Bakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak.

Yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler