1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. NE İŞ YAPAR?

  4. İcra Katibi Kime Denir? Ne İş Yaparlar?
İcra Katibi Kime Denir? Ne İş Yaparlar?

İcra Katibi Kime Denir? Ne İş Yaparlar?

Adalet Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığının 2019'da icra katibi alımı yapacağını açıklaması İcra Katipliği mesleğini merak edenlerin sayısı arttı. Peki icra katipleri ne iş yapar? İcra katibi kime denir? Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Adalet Bakanlığının DPB resmi sayfasında 2019'da 1099 sözleşmeli icra katibi alacağı ilanını yayınlaması üzerine icra katibi kimdir? Ne iş yapar merak edildi. İcra katibi TC. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan yargı personeline denir. İcra katibi nasıl olunur?

İcra Katibi Kimdir? Nerede Çalışırlar?

Adalet Bakanlığı 28 Haziran 2019 tarihinde Devlet Personel Başkanlığının resmi sayfasında 1099 icra katibi alacağını açıklamıştı. Peki İcra Katibi kimdir ve kime denir?

İcra Katibi: Adalet Bakanlığı Bünyesinde İcra Müdürlüklerinde görev alan kişilere denir.

Zabıt katipleri gibi çok hızlı klavye kullanma zorunlulukları bulunmayan İcra katiplerinin İcra daireleri yoğun olduğu için icra rahat bir çalışma ortamları yoktur. Özellikle büyükşehirlerde görev yapan İcra Katipleri çok daha yoğun bir tempoda çalışırlar. İcra katibi Adalet Bakanlığı’nda bulunan İcra Müdürlüklerinde görev yapar. Gerektiğinde icra işlemlerini gerçekleştirmek için müdürlük dışında göreve çıkarlar.

İcra Katibinin Görevleri Nelerdir?

Haciz yoluyla tahsil edilmesi gerekli evrakları teslim alarak, evraklar üzerindeki inceleme işlemleri sonrasında önemine bakılarak evrakların ayrılması ve haciz işlemlerinin derhal başlatılması işlemlerini yapar. İcra Katibi hacze gittiği zaman borçluya kendini tanıtır, haciz gerekçesini bildirir ve işlemlere başlar. Ancak borç o esnada nakit olarak ödenecekse, icra katibi yetkilerine uygun bir şekilde tahsilatı yapar.

İcra katibi haciz işlemleri başladığında, haczedilecek malların tespiti ve değerinin ne olduğunu konusunda değerlendirme yaparak alacak miktarı kadar malların haczini gerçekleştirir. Haciz işlemlerinde yapılan her türlü işlemi tutanak altına alır. Borçlunun itirazda bulunması üzerine tutanağa gerekçesi kaydedilerek bir nüshası borçluya verilir ve borçlunun üç gün içerisinde vergi dairesine delillerle birlikte başvurmasını ister. Haciz sırasında borçlu veya borçlular tarafından gösterilecek tepkiler üzerine güvenlik görevlisi çağırabilir.

İcra Katibi haciz bildirim defterine bildirimleri kayıt altına alarak haciz işlemlerini bu defterden takip eder. Borcun alacağı maaş ve kira benzeri gelirlerden tahsilatı yapılacaksa borçlunun hesabı bulunan banka veya çalıştığı iş yerine tebligat çıkararak 7 gün içinde itiraz olmaması durumunda tahsilatı gerçekleştirir. Haciz sırasında yapılan nakit veya kıymetli eşya tahsilatlarını, aynı gün veya ertesi gün ilgili vezneye teslim eder.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler