İcra Katibi Kime Denir? Ne İş Yaparlar?

Peki icra katipleri ne iş yapar? İcra katibi kime denir? Detaylar mymemur.com.tr'de!

61414
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İcra katibi kimdir? Ne iş yapar merak edildi. TC. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan yargı personeline denir. İcra katibi nasıl olunur?

İcra Katibi Kimdir?

İcra Katibi Kimdir? Nerede Çalışırlar?
İcra Katibi Kimdir? 

Borçlular için alacaklıya ödeme yapılması amasıyla yükümlendirilmiş borçlar için alacaklı kişiler tarafından adli yola başvuru yapıldığında işlemlerin icra yolunda takibini yapan kişilere verilen unvandır. Bu görevi yerine getirmekle sorumlu tutulan kişiler mahkeme kararı ile verilen hükümlerin gereğini doğru bir düzene göre yerine getiren kişiler icra memurlarıdır. İcra memuru, mahkeme kararı ile borçludan borcunu alır ve bunu alacaklıya direkt olarak teslim eder.

İcra Katibi Nasıl Olunur?

İcra katipliği yapabilmek için hukuk fakültesinden mezun olmak gibi bir koşul bulunmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında icra katipliği alımları için genelde 4 yıllık lisans mezuniyeti olma şartı aranmaktadır. Buna rağmen yine de 2 yıllık ön lisans mezunlarına da bazen alım gerçekleştirilebilir. Bunun sonucunda verilecek karar durum ve şartlara göre 4 yıllık ve 2 yıllık mezunlar da görevlendirilebilir. İlk şart arasında mezuniyet deresi bulunur ve sonrasında ise KPSS sınavına girme şartı aranmaktadır. İcra katipleri için belirlene puanlar 75 ve 82 arasında değişiklik gösterir ve sonrasında kurum içi kamuda çalışmak üzere yapılan ilanlara başvuruda bulunulması gerekmektedir. İlanlar içerisinde kapsama alanına giren başvuru şartları ise şunlar:

  • Adayın görev yapması için bir engel teşkil edecek hastalığın olmaması,
  • Arşiv araştırmasına bakıldığında sonucunda olumlu olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

Katibin Görevleri Nelerdir?

İcra Katibinin Görevleri Nelerdir?
Katibin Görevleri Nelerdir?

Haciz yoluyla tahsil edilmesi gerekli evrakları teslim alarak, evraklar üzerindeki inceleme işlemleri sonrasında önemine bakılarak evrakların ayrılması ve haciz işlemlerinin derhal başlatılması işlemlerini yapar. Katip hacze gittiği zaman borçluya kendini tanıtır, haciz gerekçesini bildirir ve işlemlere başlar. Ancak borç o esnada nakit olarak ödenecekse, yetkilerine uygun bir şekilde tahsilatı yapar.

İcra Katibi Kime Denir? Ne İş Yaparlar?

Haciz işlemleri başladığında, haczedilecek malların tespiti ve değerinin ne olduğunu konusunda değerlendirme yaparak alacak miktarı kadar malların haczini gerçekleştirir. Haciz işlemlerinde yapılan her türlü işlemi tutanak altına alır. Borçlunun itirazda bulunması üzerine tutanağa gerekçesi kaydedilerek bir nüshası borçluya verilir ve borçlunun üç gün içerisinde vergi dairesine delillerle birlikte başvurmasını ister. Haciz sırasında borçlu veya borçlular tarafından gösterilecek tepkiler üzerine güvenlik görevlisi çağırabilir.

Haciz bildirim defterine bildirimleri kayıt altına alarak haciz işlemlerini bu defterden takip eder. Borcun alacağı maaş ve kira benzeri gelirlerden tahsilatı yapılacaksa borçlunun hesabı bulunan banka veya çalıştığı iş yerine tebligat çıkararak 7 gün içinde itiraz olmaması durumunda tahsilatı gerçekleştirir. Haciz sırasında yapılan nakit veya kıymetli eşya tahsilatlarını, aynı gün veya ertesi gün ilgili vezneye teslim eder.

İcra Katibi Nerelerde Çalışır?

İcra katipleri kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya hak kazanan kişilerdir ve özel sektörde istihdam etme gibi bir durum söz konusu değildir. Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumların bünyesinde istihdam etmek üzere görevlendirme yapılır.

İcra memurlarına göre belirlenen çalışma saatleri de diğer memurluklarda olduğu gibi genel olarak 08:00 ile 17:00 saat aralığında belirlenmiştir. Haftalık 40 saat çalışma sağlarlar ve daha uzun çalışmalar da memur için fazla mesaiden sayılarak ona göre ödeme alınma gerçekleşir. Genel olarak hafta içi çalışma gerçekleşse de nadir olarak hafta sonu da çeşitli iş ve işlemler için çalışmaktadırlar.

İcra katipliği için akıllarda şüpheyle yaklaşılan bir konu da sanılan durumun aksine çok hızlı klavye kullanmalarının zorunlu olmasıdır ve icra katiplerinin böyle bir zorunluluk getirilmemiştir. Bu zorunluluk zabıt katipleri için getirilmiş bir şarttır.

Zabıt Katibi Kime Denir? Zabıt Katibinin Görevleri Nelerdir

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İcra Katibi Kime Denir? Ne İş Yaparlar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!