İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar tazminatı, belli iş süreleri için imzalanan sözleşmelerde geçerlidir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

68500
Daha Fazla Göster

İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar tazminatında, 6 aya kadar imzalanan sözleşmelerde 2 hafta, 6 aydan 1,5 yıla kadar sözleşmelerde 4 hafta, 1,5 yıldan 3 yıla kadar sözleşmelerde 6 hafta ve 3 yıldan daha uzun süreler için imzalanmış sözleşmelerde 8 hafta içinde işçiye, işten çıkarıldığına dair yazılı bir bildirim yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer işveren bu süreler içinde işçisine yazılı bir bildirimde bulunmazsa ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Aynı şekilde işçide işverenine haber vermeksizin işten ayrılırsa bu kez o işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?
İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

Kıdem tazminatı ise aynı iş yerinde en az bir sene çalışmış olan işçinin almaya hak kazandığı tazminat türüdür. Ancak belli şartları bulunmaktadır. İlk olarak işçi aynı iş yerinde bir sene çalışmış olmalıdır. İşçi işinden istifa etmemeli, işveren tarafından çıkarılmalıdır. İşçinin işten istifa ettiği durumlarda kıdem tazminatı ödenmemektedir.

İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Farkları ise şu şekildedir;

  • Kıdem tazminatı sadece işveren, işçisini işten çıkardığı durumlarda öder, ihbar tazminatını ise hem işveren hem işçi ödeyebilmektedir.
  • Kıdem tazminatından kesilen vergi oranı oldukça düşüktür. Bu oran 2018 yılında yüzde 1’in altındaydı. İhbar tazminatında ise %15 gelir vergisine ek olarak damga vergisi de kesilmektedir.
  • Ayrıca ihbar tazminatı olarak işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödemesi de yapılmamaktadır.

İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatından Vergi ve Prim Kesilir Mi?

Vergi ve Prim Kesilir Mi?
Vergi ve Prim Kesilir Mi?

İhbar tazminatında yüzde 15 gelir vergisi kesintisine ek olarak binde 7,59 yani yüzde 1’den az olacak şekilde damga vergisi uygulanmaktadır. Kıdem tazminatında ise sadece binde 7,59 olan damga vergisi uygulanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir vergi ödemesi bulunmamaktadır.

Ayrıca İhbar Tazminatı ile Kıdem tazminatında işsizlik sigortası primi ve sigorta primi kesintisi yapılmamaktadır. Bu ödemelere prime tabii olmadıkları için kapsam dışındadırlar.

Buna göre bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için belli şartları yerine getirmesi gerektiği söylenebilir. İhbar tazminatında ise işçinin veya işverenin haber vermeksizin işten çıkarma/işten ayrılma yapması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatının Şartları Nelerdir?

  • İşçinin en az bir sene boyunca aynı iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir.
  • İşçinin istifa etmemesi, işvereni tarafından işten çıkarılması gerekmektedir.
  • Bazı durumlarda ise istifa eden işçiye de kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır, bu hakka sahip olanlar evlilik nedeniyle işten ayrılan çalışanlardır.
  • Hamilelik ve doğum nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan işçiye kıdem tazminatı ödenmemektedir. İşçinin istifa ederek ayrıldığı kabul edilmektedir. Bundan dolayı da kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

İhbar Tazminatı Şartları Nelerdir?

İşçinin ihbar tazminatına hak kazanabilmesi için işvereni tarafından bildirim verilmeksizin işten çıkarılması gerekmektedir. İşçinin haber vermeden işten ayrılması durumunda da kendisi işverenine ihbar tazminatı öder.

Ayrımcılık Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 ay önce

    Ben 3-4 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ve evlendim evlilere şöyle bir hak geldiğini duydum ne kadar doğru onu öğrenmek istiyorum evlendikten sonra bir kadının bir yıl daha çalışma hakkı veriyorlarmış bir yıl sonunda çıktığı zaman yine tazminatını alıyormuş 6 ayda da çıksa atıyorum tazminatını alma hakkı varmış bu doğru mu

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!