1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?
İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar Tazminatı ile Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar tazminatı, belli iş süreleri için imzalanan sözleşmelerde geçerlidir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

İhbar tazminatında, 6 aya kadar imzalanan sözleşmelerde 2 hafta, 6 aydan 1,5 yıla kadar sözleşmelerde 4 hafta, 1,5 yıldan 3 yıla kadar sözleşmelerde 6 hafta ve 3 yıldan daha uzun süreler için imzalanmış sözleşmelerde 8 hafta içinde işçiye, işten çıkarıldığına dair yazılı bir bildirim yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer işveren bu süreler içinde işçisine yazılı bir bildirimde bulunmazsa ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Aynı şekilde işçide işverenine haber vermeksizin işten ayrılırsa bu kez o işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

Kıdem tazminatı ise aynı iş yerinde en az bir sene çalışmış olan işçinin almaya hak kazandığı tazminat türüdür. Ancak belli şartları bulunmaktadır. İlk olarak işçi aynı iş yerinde bir sene çalışmış olmalıdır. İşçi işinden istifa etmemeli, işveren tarafından çıkarılmalıdır. İşçinin işten istifa ettiği durumlarda kıdem tazminatı ödenmemektedir.

Farkları ise şu şekildedir;

  • Kıdem tazminatı sadece işveren, işçisini işten çıkardığı durumlarda öder, ihbar tazminatını ise hem işveren hem işçi ödeyebilmektedir.
  • Kıdem tazminatından kesilen vergi oranı oldukça düşüktür. Bu oran 2018 yılında yüzde 1’in altındaydı. İhbar tazminatında ise %15 gelir vergisine ek olarak damga vergiside kesilmektedir.
  • Ayrıca ihbar tazminatı olarak işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödemesi de yapılmamaktadır.

Kıdem ve İhbar Tazminatından Vergi ve Prim Kesilir Mi?

İhbar tazminatında yüzde 15 gelir vergisi kesintisine ek olarak binde 7,59 yani yüzde 1’den az olacak şekilde damga vergisi uygulanmaktadır. Kıdem tazminatında ise sadece binde 7,59 olan damga vergisi uygulanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir vergi ödemesi bulunmamaktadır.

Ayrıca ne kıdem ne de ihbar tazminatında işsizlik sigortası primi ve sigorta primi kesintisi yapılmamaktadır. Bu ödemelere prime tabii olmadıkları için kapsam dışındadırlar.

Buna göre bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için belli şartları yerine getirmesi gerektiği söylenebilir. İhbar tazminatında ise işçinin veya işverenin haber vermeksizin işten çıkarma/işten ayrılma yapması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatının Şartları Nelerdir?

  • İşçinin en az bir sene boyunca aynı iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir.
  • İşçinin istifa etmemesi, işvereni tarafından işten çıkarılması gerekmektedir.
  • Bazı durumlarda ise istifa eden işçiye de kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır, bu hakka sahip olanlar evlilik nedeniyle işten ayrılan çalışanlardır.
  • Hamilelik ve doğum nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan işçiye kıdem tazminatı ödenmemektedir. İşçinin istifa ederek ayrıldığı kabul edilmektedir. Bundan dolayı da kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

İhbar Tazminatı Şartları Nelerdir?

İşçinin ihbar tazminatına hak kazanabilmesi için işvereni tarafından bildirim verilmeksizin işten çıkarılması gerekmektedir. İşçinin haber vermeden işten ayrılması durumunda da kendisi işverenine ihbar tazminatı öder.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.