1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği Atama İçin Adil Yarış Talep Ediyor
İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği Atama İçin Adil Yarış Talep Ediyor

İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği Atama İçin Adil Yarış Talep Ediyor

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İİBF’li muhasebe finansman öğretmenleri pedagojik formasyon eğitimi alarak 2. Öncelikli atama haklarının İlahiyat Fakültesi gibi olmasını istiyor. Öğretmen ihtiyacı için adil yarış imkanı talep ediliyor.

A+A-

4 yıldır mücadele veren yaklaşık 20 bin kişi pedagojik formasyon almış İİBF’li Muhasebe-Finansman Öğretmenleri atanma taleplerini iletti. Ancak 2. öncelik engelinden dolayı  100 kontenjan dahi alınsa atanamadıklarını belirttiler.

Adayların talepleri şu şekilde: İİBF mezunu Muhasebe-Finans, Pazarlama Perakende öğretmen adayıyım. Almış olduğum eğitim ile öğretmenlik hakkı kazanmış olsam da. 2.öncelik atanmama engel teşkil etmektedir. KPSS sınavından 100 tam puan dahi alsam hiçbir şekilde atamam yapılmamaktadır. Başkasının hakkını alıp bize verin demiyorum. Adil yarış imkanı istiyorum!

Tamamen aynı durumda olduğumuz İlahiyat Fakültesi mezunları. Formasyon alarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanmaları ile ilgili olarak. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 16 Ekim 2017 tarihli ve 139 sayılı Kurul kararı ile İlahiyat Fakültesini 2.önceliğe alındıkları bilinmektedir.

Yıllardır bu durumun haksız olduğunu. İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği olarak anlatmaya çalışıyorduk. İlahiyat Fakültesi mezunları başlattıkları kampanya ile onlarda bunun yanlış olduğunu dile getirmişlerdir ve bu durumun haksız olduğu tespitine.

 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Sayın Bekir Bozdağ şu açıklaması ile katılmış '"Kimin öğretmen olacağına. Danıştay karar veremez, İdari mahkemeleri karar veremez. Yasa ile düzenlenebilir ya da yasanın verdiği yetkilerle idare düzenleyebilir. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir yasal düzenleme yapacağız ve bu haksızlığı ortadan kaldıracağız" demiş.

25 Kasım 2017 günü resmi Twitter hesabından da bu konu ile ilgili paylaşımda bulunmuş ve bu uygulamanın haksız olduğu ve fırsat eşitliğine aykırı olduğu. Haksızlığın önüne geçeceklerini belirtmişlerdir. Bizlere de ümit ışığı olmuştur denildi.

Bekir Bozdağ’ın twitter paylaşımları ile durumumuzun % 100 aynı olduğu görülecektir. Formasyon almış, İİBF mezunu Muhasebe-Finans, Pazarlama Perakende öğretmen adayları olarak, her yönüyle İlahiyat Fakültesi aynı durumda olmamızdan ve yapılacak düzenlemelere dahil edileceğimiz umudunu taşırken, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 11 Ocak 2018 tarihli Tebliğler Dergisi yayımında sadece İlahiyat Fakültesi mezunları ve öğrencileri için düzenleme yaparak bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır.

Adaylar, ülkenin geleceği olan gençlerin önünde ki '"Fırsat Eşitliğine Aykırı"’ durumun düzeltilmesi gerekmekte olduğunu belirtiyorlar. Sadece İlahiyat Fakültesi mezunları ve öğrencileri için yapılan düzenlemenin Dürüstlük ve Tarafsızlık, Saygınlık ve Güven ilkelerine de aykırı olduğu sabittir.

20 Bin İİBF mezunu Muhasebe-Finans, Pazarlama Perakende öğretmen adayının sesi olacağınıza canı gönülden inanmaktayız. İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği.

bekirbozdag.jpgiibf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler